Postala je v.d. ravnateljem Medicinskog centra Vukovar 24. srpnja1991. godine. U bolnici su počele pripreme za snalaženje u ratnoj agresiji, koja se spremala u okolici Vukovara.[1] Vodila je bolnicu u vrijeme nesposredno prije i za vrijeme bitke za Vukovar, organizirajući rad bolnice u vrlo teškim ratnim uvjetima. Kroz bolnicu je prošlo dvije i pol tisuće ranjenika, tisuću od njih je moralo biti podvrgnuto teškim operacijama.[2] Ostala je u bolnici do samog pada Vukovara te je bila zatočena i kasnije puštena. Najveći organizirani i masovni zločin u Vukovaru, dogodio se nad ranjenicima iz bolnice.
Protiv nje bila je podnesena kaznena prijava u Srbiji1992., zbog navodnih ratnih zločina, ali je odbačena kao neutemeljena.[3] Bila je članica Gradskog vijeća Vukovara od 1993. do 1996. Na čelu je Opće bolnice Vukovar od 1997. godine, nakon mirnog oslobođenja Vukovara. Bila je 9. na stranačkoj listi HDZ-a u V. izbornoj jedinici na izborima za Hrvatski sabor 2011. godine.
Bila je kritizirana zbog načina vođenja vukovarske bolnice.[4]
Primila je "Povelju Republike Hrvatske" u ime Opće županijske bolnice Vukovar od hrvatskog predsjednika Ive Josipovića 15. studenog 2011.[5]Udruga branitelja Podravke u suradnji s drugim udrugama proizašlim iz Domovinskog rata dodijelila je dr. Vesni Bosanac i Općoj bolnici Vukovar Veliku zlatnu plaketu 16. siječnja2012., za sve što su učinili za dobrobit Hrvatske.[6]
Krajem lipnja 2013. god. je smijenjena s mjesta ravnateljice Opće bolnice Vukovar, odlukom Vlade RH. Makar se navodi da su razlozi slabo poslovanje bolnice - koja ima znatna nepodmirena dugovanja, kako je sa bolnicama u Hrvatskoj početkom 2013. godine i inače slučaj - [7] u javnosti su iznijeti protesti i ocjene kako je riječ o političkoj smjeni. Svojedobni ministar zdravstva prof. dr. Andrija Hebrang objašnjava da je Opća bolnica u Vukovaru dužna kao i sve druge, i da je riječ o dugu koji se ne može pripisati propustima V. Bosanac.[8][9] Očekuje se da će dr. Bosanac nastaviti raditi u Općoj bolnici Vukovar, kao liječnik - pedijatar.
O njoj je napisana knjiga "Apeli dr. Vesne Bosanac", koju je priredio i uredio Mladen Pavković2002.
Izvori
↑Vukovarska bolnica 1991., monografija, gl. urednik Štefan Biro, Vukovar 2007.