Srebrna paprat (Cyathea dealbata), znana i kao ponga () ili punga () je endemska vrsta paprati koja se može pronaći samo na Novom Zelandu. Paprati mogu narasti i do 10 metara visine, mada se rijetko mogu pojaviti i u prizemnoj formi. Iako su dominantno zelene, naličje im je srebrnkasobijele boje, odakle je i nastao naziv za ovu vrstu. Zbog te boje, srebrna paprat se može efektivno iskoristiti kao putokaz tokom noći.
Vrsta se Novom Zelandu pojavila relativno kasno, za vrijeme pliocena, a danas se može naći na dvama glavnim otocima te na istočnom dijelu otoka Chatham, uglavnom u sušim područjima. Uspješno raste u dobro isušenom humusu, a kasnije se lako prilagođava na suhe uvjete. Za najbolji rast, treba ju zaštititi od vjetra i u potpunosti izbjegavati led.
Srebrna paprat je floralni simbol Novog Zelanda te se koristi kao simbol unutar i izvan zemlje. Često se koristila kao simbol u kulturološke svrhe (npr. bila je simbol identifikacije za Novozelanđane u Drugom burskom ratu), a danas se nalazi na grbovima velikog broja nacionalnih reprezentacija (npr. nogometne i ragbijaške), a bila je i na, na referendumu odbačenom prijedlogu nove zastave Novog Zelanda.