Rashladnik

Rashladnici su naprave koje imaju zadaću da jednom toplom mediju oduzmu toplinu i predaju je drugom hladnijem mediju, uz uvjet da dva medija ostanu potpuno odvojena, tj. da se ne miješaju. Oni omogućuju nesmetan odvod topline sa raznih uređaja čime osiguravaju nesmetan rad i zaštitu od pregrijavanja. Njih srećemo kod svih uređaja kojima treba odvesti otpadnu toplinu i važan su dio strojnog kompleksa. Kako u njima dolazi do izmjene topline, kao i u grijačima, rashladnici su dio veće skupine izmjenjivača topline i vrlo su slični, ako ne i isti. Postoji više vrsta rashladnika koje se razlikuju po svojoj izvedbi, vrstama medija koje su u njima, materijalima, veličini, itd.

Pločasti rashladnik

Presjek pločastog rashladnika

Pločasti rashladnik se sastoji od dviju steznih ploča (C na crtežu), izrađenih od ugljičnog čelika, između kojih su smještene ploče (A) i brtve (B). Sve skupa se steže zateznim vijcima (D). Ploče rashladnika su vrlo tanke ( oko 0,5 mm ), izrađene od vrlo skupih materijala (titan (element), nehrđajući legirani čelici na bazi kroma). Rade se prešanjem, tako da dvije ploče tvore kanale kojima struji medij. Između ploča nalaze se brtve, koje su smještene u svoje utore, a izrađene su uglavnom od gume, a mogu biti i od drugih brtvećih materijala. Brtve služe da spriječe curenje medija izvan sustava, kao i njihovo miješanje. Brtve su potpuno identične na svim pločama, samo je svaka druga preokrenuta tako da naizmjenično pušta medij u prostor. Izvedbom ploča postiže se turbulencija u rashaldniku, što uz čisto protustrujno gibanje medija znatno povećava koeficijent prijelaza topline kod ovih rashladnika, u odnosu na cijevne.

Prednosti pločastih rashladnika

  • mala veličina rashladnika uz isti učinak hlađenja,
  • sa smanjenjem veličine smanjila se i masa rashladnika, te se mogu smjestiti na mjesta gdje cijevni ne može,
  • prostor za rastavljanje rashladnika je vrlo mali,
  • manje se onečišćuje zbog turbulencije tijekom strujanja,
  • veličina rashladnika se može mijenjati vrlo jednostavnim dodavanjem ili oduzimanjem, ploča,
  • zbog kvalitetnih materijala imaju veći vijek trajanja.

Nedostatci pločastog rashladnika

Prikaz ploča pločastog rashladnika
  • ploče su izrađene od vrlo skupih materijala, što poskupljuje cijenu instalacije,
  • ne mogu se testirati da se vidi gdje propuštaju, niti se može lako otkloniti propuštanje,
  • ploče su vrlo tanke, te prilikom rastavljanja treba biti vrlo pažljiv da ih se ne savije ili izvije, što bi ih oštetilo,
  • veliki broj brtvi poskupljuje održavanje ovih rashladnika, jer ih treba redovito mijenjati,
  • zbog brtvljenja su ograničeni tlakom (oko 25 bara max ) i temperaturom,
  • -prilikom stezanja treba biti pažljiv da se ne stegne previše jer bi to oštetilo ploče.

Danas se pločasti rashladnici ugrađuju radi smanjenja gabarita rashladnika, te radi manjeg obima održavanja, i to uglavnom u sustavima sa posrednim hlađenjem, tj u sustavima gdje postoji jedan međusustav hlađenja. Kao primarni rashladnik u većini tih sustava se i dalje zadržao cijevni rashladnik radi manjih troškova prilikom čišćenja rashladnika, kao i lakšeg i bržeg rada na njima.

Cijevni rashladnici

Presjek cijevnog rashladnika
Prikaz cijevnog rashladnika s njegovim dijelovima

Većinu rashladnika danas čine cijevni rashladnici, koji iako veći i teži imaju jeftinije i lakše održavanje, premda češće. Cijevni rashladnici se sastoje od valjkastog kućišta ili plašta u koji je umetnut snop cijevi. Jedan od medija struji kroz cijevi, a drugi struji oko njih. Nemiješanje medija osiguravaju brtve. Rashladnik se sastoji od plašta ili kućišta izrađenog od čeličnog lima, na kojemu su zavarene dvije prirubnice. U kućište je umetnut cijevni snop sa cijevnim pločama. Cijevi su izrađene od posebne vrste mjedi (aluminijska mjed : 22% Zn, 76% Cu, 2% Al ) ili legure bakra i nikla (70 – 30 ), a sa cijevnom pločom (obična mjed) su spojene razvrtanjem. Cijevne ploče i cijevi na mjestu drže dva poklopca ( uglavnom od lijevanog željeza ), koji su spojeni na prirubnice, na plaštu. Poklopci imaju na sebi pregrade koje određuju broj strujanja medija kroz rashladnik . Nepropusnost osiguravaju brtve koje brtve između medija, kao i prema vani. Jedan kraj cijevnog snopa i cijevna ploča spojeni su tako da se cijevni snop može gibati slobodno uslijed temperaturnih promjena. Strujanje drugog medija određuju pregrade na cijevnom snopu koje usmjeravaju tekućinu poprijeko na cijevi. Poklopci rashladnika su izliveni od željeza i kao takvi imaju najniži električni potencijal u rashladniku i napravljeni su da ih galvanska struja napada, štiteći tako cijevi u rashladniku. Da bi se smanjio utjecaj korozije i galvanskih struja , na poklopcima postoje mjesta za anodnu zaštitu (Zn – protektore).

Spoj cijevi i cijevne ploče

Spoj cijevi i cijevne ploče: razvrtanjem (lijevo), maticom i brtvom (desno)

Spoj cijevi i cijevne ploče izveden razvrtanjem ili proširivanjem (slika lijevo). To je industrijski postupak, gdje se ploča i cijevi spajaju razvrtanjem cijevi. Nedostatak ovog načina spajanja je da se cijevi ne mogu odvojiti od ploče jednostavno, već se u slučaju puknuća cijevi pribjegava otklanjanu curenja tako da se cijev začepi mjedenim čepom sa oba kraja. Rashladnici su dimenzionirani da se može začepiti najmanje 15% cijevi bez da se dovede u pitanje rashladni učinak. Puno jednostavniji i bolji način spajanja cijevi i cijevne ploče je brtvom i cijevnom maticom (slika desno) koja se steže odvijačem, a postoje i izvedbe sa šestostranom glavom koje se stežu ključem. Materijali brtve ovise o tlakovima i temperaturama, koje limitiraju ovaj način spajanja cijevi i ploče. Izmjena oštećenih cijevi je jednostavna, odvijanjem matice, te izvlačenjem cijevi i brtve. Glavni nedostatak ovog načina spajanja je da su sada spojevi najslabiji dio lanca i na njima se ponekad zna javiti propuštanje, uslijed oštećenja brtve, a prednost je što same cijevi mogu preuzeti ulogu dilatacija, pa nije potrebno to posebno rješavati.

Strujanje tekućine kroz rashladnike

Strujanje tekućine kroz rashladnike može se izvesti na više načina. Strujanja se određuju izvedbama pregrada u rashladniku, bilo pregrada oko cijevnog snopa, bilo pregradama na poklopcima rashladnika. Strujanje medija kroz cijevi određuje oblik poklopca rashladnika, tj poklopci rashladnika određuju broj strujanja medija kroz cijevi. Važno je napomenuti da oba poklopca moraju biti odgovarajuća, da bi se postiglo strujanje. Povećanjem broja pregrada na poklopcima povećava se broj prolaza medija kroz cijevi.

Brtvljenje

Brtvljenje u rashladniku se izvodi na više mjesta. To može biti brtvljenje cijevne ploče i poklopca, kao i brtvljenje između plašta i cijevne ploče. Brtvljenje između cijevne ploče i poklopca rashladnika je izvedeno običnom brtvom koja je napravljena tako da prati pregrade na poklopcu. Brtvljenje cijevne ploče i poklopca se radi kod rashladnika koji imaju slobodnu jednu stranu cijevnog snopa, te ta brtva mora podnjeti i određeno opterećenje pomaka. Postoje i izvedbe rashladnika gdje je ploča fiksno spojena na plašt, a plašt ima dilatacijski spoj. Posebna izvedba je rashladnik s U oblikom cijevnog snopa, čime je u potpunosti isključena potreba za dilatacijskim spojem, a i brtvljenje je puno lakše..

Upotreba i mediji u rashladnicima

Presjek rashladnika zraka

Rashladnici imaju vrlo široku primjenu. Koriste se kao rashladnici vode, ulja i zraka na motorima s unutrašnjim izgaranjem, kao rashladnici- kondenzatori u rashladnim sustavima,na sustavu hlađenja hidrauličnih dizalica, na evaporatorima za proizvodnju slatke vode ili desalinizatorima, u industriji, itd.

Na slici desno je prikazan rashladnik zraka motora s unutarnjim izgaranjem. A i B su ulaz i izlaz rashladne tekućine, C i D pokazuju strujanje zraka, E označava cijevi rashladnika na kojima su postavljene lamele G. Slovom F prikazana je pregrada na poklopcu rashladnika.

Vrlo slično bi izgledao i rashladnik vode automobila, gdje bi hlađena tekućina bila unutra, a zrak bi hladio rashladnu tekućinu.

Mediji

Vrste medija u rashladniku ovise o njegovoj namjeni. Najčešće se sreću rashladnici vode i ulja, a na motorima s unutrašnjim izgaranjem i rashladnici zraka. Kod rashladnika kompresora hladiti će se zrak, ili neki rashladni plin (razni Freoni).

Rashladni medij koji odvodi toplinu je većinom voda, bilo slatka ili slana a kod nekih manjih uređaja rashladni medij je zrak.

Održavanje i problemi

U praksi se susrećemo sa mnogo rashladnika. Tijekom svakodnevnog rada morati ćemo ih održavati i popravljati ih. Najčešći problemi sa rashladnicima su onečišćenja, bilo cijevi ili oko cijevi, bilo ploča u pločastom rashladniku. Onečišćenja su uglavnom od živih vodenih organizama, mulja i pijeska te raznih naslaga sa vodene, te od taloga hlađenog sredstva s druge strane. Također, valja napomenuti najveći problem rashladnika, a to je kamenac. Čišćenje pločastih rashladnika se vrši rastavljanjem ploča, te struganjem plastičnom ili mjedenom četkom čime se uklanjaju nećistoće. Cijevni rashladnici se čiste provlačenjem kalibriranih četki kroz cijevi, te ispiranjem cijevi vodom. U slučaju nakupina kamenca, njega odstranjujemo upotrebom solne kiseline, a u slučajevima teškog začepljenja kamencom kod cijevnih rashladnika potrebno je cijevi čistiti ručnim svrdlom koje je kalibrirano točno za dijametar cijevi. Osim onečišćenja rashladnika i smanjenja rashladne moći najveće probleme sa rashladnicima može se imati zbog miješanja dvaju medija. To nam je očit znak da je ploča ili cijev puknuta i tada moramo pristupiti popravku.

Proračun rashladnika

Svaki rashladnik koji se nalazi u upotrebi mora biti dimenzioniran prema uređaju kojeg hladi i prema uvjetima kojima će biti izložen.

Pri pristupanju izračuna rashladnika prvo moramo izračunati količinu topline koja će se odvoditi u njemu. Kako odvedena toplina ovisi o nekoliko čimbenika, nju je teško odrediti bez preciznih podataka.

Količina topline je umnožak specifične potrošnje motora i postotka otpadne topline koja se preda vodi. Kada se izračuna ta vrijednost, može se pristupiti slijedećem izračunu.

Treba znati temperaturu hlađene tekućine na ulazu i izlazu, i iz nje dobiti srednju temperaturu hlađene tekućine. Zatim se izmjeri najveća temperatura rashladne vode (ili zraka) i odredi se porast temperature u rashladniku do izlaza. Iz ovih vrijednosti dobivamo također srednju vrijednost.

Oduzimanjem dviju srednjih vrijednosti dobiti ćemo

– srednju temperaturnu razliku u rashladniku.

Dimenzioniranje debljine stijenke plašta i stijenke cijevi je jednostavno:

(mm)

– teoretska debljina stijenke
– dodatak zbog savijanja
– dodatak na koroziju

– faktor čvrstoće vara ( 0,9 za varene cijevi,1,0 za bešavne cijevi)
– potrebni promjer cijevi
– najveći radni tlak

– srednji polumjer savijanja cijevi

Koeficijent prijelaza topline sa jednog medija na drugi (m2):

- koeficijent prijelaza topline s medija na stijenku
- koeficijent toplinske provodljivosti stijenke
- debljina stijenke

Koeficijent prijelaza topline za vodu iznosi 1420 - 2840 W/m ˚C, gdje su uračunati gubici usljed nečistoća.

Ukupna toplina koja se predaje u rashladniku jest:

a odatle izlazi da je

(m2)

Sada smo dobili rashladnu površinu, iz koje ćemo moći odabrati ili konstruirati rashladnik.

Veze

Read other articles:

Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada Desember 2022. Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada Oktober 2022. COVID-...

 

هذه المقالة يتيمة إذ تصل إليها مقالات أخرى قليلة جدًا. فضلًا، ساعد بإضافة وصلة إليها في مقالات متعلقة بها. (مارس 2020) امرأة من شعب الهيمبا (شمال ناميبيا) واضعة على جسمها مغرة حمراء بغرض التجميل. تُعدّ نظرية التحالفات التجميلية الأنثوية محاولةً جديدةً ومثيرة للجدل لتفسير الظه...

 

Джек и Боббиангл. Jack & Bobby Жанр Подростковая драма Создатели Грег БерлантиСтивен А. КоэнВанесса ТейлорБред Мельтцер Режиссёры Дэвид ПетраркаПитер МарлиДэвид НаттерМайкл ШульцПерри Лонг В главных ролях Мэтт ЛонгЛоган ЛерманКристин ЛахтиДжессика ПареЭдвин ХоджДжо�...

بولونيا وارسو تأسس عام 1911 الملعب ملعب بولوني  البلد بولندا  الدوري الدوري البولندي الممتاز،  والدوري البولندي الدرجة الثانية  [لغات أخرى]‏  الإدارة الموقع الرسمي الموقع الرسمي الطقم الأساسي الطقم الاحتياطي تعديل مصدري - تعديل   بولونيا وارسو هو نادي ك�...

 

First Lady of the United States and actress (1921–2016) Nancy Davis redirects here. For other people with the same name, see Nancy Davis (disambiguation). Nancy ReaganOfficial portrait, 1983First Lady of the United StatesIn roleJanuary 20, 1981 – January 20, 1989PresidentRonald ReaganPreceded byRosalynn CarterSucceeded byBarbara BushFirst Lady of CaliforniaIn roleJanuary 2, 1967 – January 6, 1975GovernorRonald ReaganPreceded byBernice BrownSucceeded byGloria Deukmejian...

 

Cet article reprend le palmarès par nation du Championnat du monde masculin de handball. D'abord de périodicité non définie, celle-ci devient biennale – les années impaires – à partir de 1993. Le tenant du titre est le Danemark. Les finales Édition Nbpart. Pays hôte(s) Finale Petite finale no  Année Champion Score Finaliste Troisième Score Quatrième 1re 1938 4 Allemagne Allemagne (1/3) TTR Autriche Suède TTR Danemark 2e 1954 6 Suède Suède (1/4) 17 − 14 Équipe unifié...

2015 film directed by Paul J. Lane The SingletonDirected byPaul J. LaneScreenplay byMary ThomsonStarringMarlon BlueKaren FairfaxShane HartJadey DuffieldMusic byKirsty KeoghPaul B. Allen IIIProductioncompanyPJL FilmsRelease date 21 December 2015 (2015-12-21) (United Kingdom) CountryUnited KingdomLanguageEnglish The Singleton is a British drama film, directed by Paul J. Lane. The film stars Marlon Blue, Karen Fairfax, Shane Hart, Jadey Duffield, Carl T. James and Gillian Brod...

 

Sindrom iritasi usus atau irritable bowel syndrome (IBS) adalah kumpulan gejala karena gangguan atau iritasi pada saluran pencernaan. Gejala yang timbul akibat IBS adalah nyeri perut yang berulang, perut kembung, diare, sembelit atau perubahan konsistensi buang air besar.[1] Ilustrasi rasa sakit pada Sindrom iritasi usus Penderita Sindrom iritasi usus lebih sering dialami oleh wanita.[2] Penyebab munculnya gejala IBS dipicu oleh berbagai hal, yaitu stres, konsumsi makanan dan ...

 

Species of flowering plant Camelina sativa Scientific classification Kingdom: Plantae Clade: Tracheophytes Clade: Angiosperms Clade: Eudicots Clade: Rosids Order: Brassicales Family: Brassicaceae Genus: Camelina Species: C. sativa Binomial name Camelina sativa(L.) Crantz Synonyms[1] Adyseton dentatum G.Don Alyssum dentatum Willd. Alyssum myagrum Wibel Alyssum sativum (L.) Scop. Camelina ambigua Besser ex Steud. Camelina caucasica (Sinskaya) Vassilcz. Camelina glabrata (DC.) Frits...

周處除三害The Pig, The Snake and The Pigeon正式版海報基本资料导演黃精甫监制李烈黃江豐動作指導洪昰顥编剧黃精甫主演阮經天袁富華陳以文王淨李李仁謝瓊煖配乐盧律銘林孝親林思妤保卜摄影王金城剪辑黃精甫林雍益制片商一種態度電影股份有限公司片长134分鐘产地 臺灣语言國語粵語台語上映及发行上映日期 2023年10月6日 (2023-10-06)(台灣) 2023年11月2日 (2023-11-02)(香�...

 

此條目需要补充更多来源。 (2021年7月4日)请协助補充多方面可靠来源以改善这篇条目,无法查证的内容可能會因為异议提出而被移除。致使用者:请搜索一下条目的标题(来源搜索:美国众议院 — 网页、新闻、书籍、学术、图像),以检查网络上是否存在该主题的更多可靠来源(判定指引)。 美國眾議院 United States House of Representatives第118届美国国会众议院徽章 众议院旗...

 

This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: The Ninth Day – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (May 2023) (Learn how and when to remove this message) 2004 German filmThe Ninth DayTheatrical release posterDirected byVolker SchlöndorffWritten byEberhard GörnerAndreas PflügerProduced byJürgen H...

BIG SynergyIndustriHiburanDidirikan1989PendiriSiddharth BasuKantorpusatDelhi, Mumbai, ChennaiProdukAcara TelevisiSitus webSitus Web Resmi BIG Synergy adalah sebuah perusahaan produksi televisi India, yang dikepalai oleh Siddhartha Basu.[1] Acara Acara Fiksi Tahun Serial TV Status Jaringan 2007-2008 Jiya Jale Off-Air 9X 2008 Champ Off-Air Bindass 2008-2009 Angrezi Mein Kehte Hain Off-Air NDTV Imagine / SABC 2 (Dijadwalkan untuk Februari 2020) 2012 Lakhon Mein Ek Off-Air Star Plus Refer...

 

MascarponeNegara asalItaliaKawasan, kotaLodi, AbbiategrassoWilayahLombardySumber susuSapiDipasteurisasiYaTeksturLembutKadar lemak30-60%Waktu pematanganBeberapa hariSertifikasiTidak [1][2] Mascarpone adalah keju segar dari Italia yang dibuat dengan menggunakan krim dari susu sapi.[1][3] Karena pembuatannya menggunakan krim, maka keju ini termasuk ke dalam jenis keju krim.[4] Keju Mascarpone berwarna putih atau kuning serta memiliki tekstur yang sangat le...

 

أوسكار مينجويزا Óscar Mingueza معلومات شخصية الاسم الكامل أوسكار مينجويزا غارسيا[1] الميلاد 13 مايو 1999 (العمر 25 سنة)[2]سانتا بيربيتوا دي موجودا، إسبانيا الطول 1.84 م (6 قدم 1⁄2 بوصة)[2] مركز اللعب مدافع / ظهير أيمن الجنسية إسبانيا  معلومات النادي النادي الحالي س...

1960年夏季奥林匹克运动会奖牌榜地点 意大利羅馬摘要金牌数最多 苏联(43)银牌数最多 苏联(29)铜牌数最多 苏联(31)奖牌总数最多 苏联(103) ← 1956 奥林匹克运动会奖牌榜 1964 →  1960年夏季奥林匹克运动会奖牌榜  名次 编码 队伍 金牌 银牌 铜牌 总数 总数排名 1 URS  苏联 43 29 31 103 ' 2 USA  美国 34 21 16 71 ' 3 ITA  意大利 13...

 

Human settlement in EnglandFrinstedSt Dunstan's churchFrinstedLocation within KentPopulation143 (2011 Census)[1]OS grid referenceTQ8957Civil parishWormshillDistrictMaidstoneShire countyKentRegionSouth EastCountryEnglandSovereign stateUnited KingdomPost townSittingbournePostcode districtME9Dialling code01622PoliceKentFireKentAmbulanceSouth East Coast UK ParliamentFaversham and Mid Kent List of places UK England Kent 51°17′02″N 0°42′11″...

 

ジャン・ベローJean Béraud 自画像誕生日 1849年1月12日出生地 ロシア,サンクトペテルブルク死没年 1935年10月4日死没地 フランス,パリテンプレートを表示 ジャン・ベロー(Jean Béraud、1849年1月12日 - 1935年10月4日)はフランスの画家、イラストレーター である。ベル・エポック時代のパリの人々の日常生活の場面を描いた。 略歴 ロシアのサンクトペテルブルクで働いていた�...

Questa voce o sezione sugli argomenti esploratori e alpinisti non cita le fonti necessarie o quelle presenti sono insufficienti. Puoi migliorare questa voce aggiungendo citazioni da fonti attendibili secondo le linee guida sull'uso delle fonti. Segui i suggerimenti del progetto di riferimento. Hillary il 29 maggio 1953, dopo aver raggiunto la vetta dell'Everest Sir Edmund Percival Hillary (Auckland, 20 luglio 1919 – Auckland, 11 gennaio 2008) è stato un alpinista ed esploratore neoze...

 

この項目「南洋理工大学」は途中まで翻訳されたものです。(原文:英語版 Nanyang Technological University 03:46, 4 April 2019 (UTC))翻訳作業に協力して下さる方を求めています。ノートページや履歴、翻訳のガイドラインも参照してください。要約欄への翻訳情報の記入をお忘れなく。(2019年4月) 座標: 北緯1度20分41秒 東経103度40分53秒 / 北緯1.34472度 東経103.68139度&#x...