Na vlast je došao nakon što mu je prethodnik, brat po imenu Qian Zong, svrgnut u državnom udaru. U to vrijeme je Wuyue bila na vrhuncu svoje moći, te uključivala područja današnjeg Zhejianga, Jiangsua, Shanghaija i Fujiana. Nastavio je politiku svojih prethodnika te se, za razliku od drugih južnokineskih vladara u periodu Pet dinastija i Deset država, nikada nije proglasio carem, nastojeći iskazati nominalnu odanost carevima u sjevernoj Kini. Time je izbjegao ratna pustošenja i posvetio se izgradnji ekonomske i druge infrastrukture, stvorivši od doline Yangtzea buduće glavno ekonomsko središte Kine.
Dosljedan nastojanju da svoju državu i podanike poštedi rata, Qian Chu se, suočen sa nastojanjima sjeverne dinastije Song da ponovno ujedini Kinu, odlučio godine 978. dobrovoljno odreći vlast. Kako bi dodatno odobrovoljio svoje vlastodršce i iskazao odanost, odlučio se sa 300 članova porodice preseliti u sjevernu prijestolnicu Kaifeng. Tamo je umro nakon jedne gozbe,
Imao je sedam godina, od kojih je jedan kasnije postao kancelar u službi dinastije Song.
Izvori
Napomene
Literatura
Mote, F.W. (1999). Imperial China (900-1800). Harvard University Press. str. 15. ISBN0-674-01212-7.
New Lin'an editorial team (30. 03. 2004.). „Wuyue's creator - King Qian” (Chinese). New Lin'an. Arhivirano iz originala na datum 2007-02-05. Pristupljeno 24. 02. 2007.