Problem univerzalija

Ideja drveta, načinjena metodom generalizacije.

Problem univerzalija je rasprava vođena u srednjovekovnoj filozofiji oko toga da li opšti pojmovi (ideje) realno postoje i kakav je njihov odnos prema pojedinačnim stvarima. Na primer, postoje li opći pojmovi kao "konj", "trokut", "dobro", sami po sebi, izvan pojedinačnih stvari? Nadovezujući se na Platona, realisti smatraju da postoje, dok nominalisti tvrde suprotno.

Rasprava o univerzalijama je na neki način bila nastavak Aristotelove rasprave sa Platonom.[1] Problem se pojavio pri tumačenju Aristotelovog spisa Kategorije, jednog od rijetkih Aristotelovih spisa koji je bio poznat kršćanskome svijetu (i na zapadu i na istoku) nakon pada Rimskog carstva. Neoplatoničar Porfirije ukazao je na taj problem u svojem Uvodu u Aristotelove kategorije, ali nije dao odgovor. Boetije je taj spis preveo na latinski i tako je on postao poznat i na zapadu.

Postojanje univerzalija je bilo središnje pitanje sholastike. Rasprava o univerzalijama vodila se kako na kršćanskom zapadu, tako i u islamskoj filozofiji.

Stanovišta

Dva glavna stanovišta u ovoj debati su: realističko koje tvrdi da opšti pojmovi realno postoje i nominalističko koje smatra da postoje samo pojedinačne stvari, a da su opšti pojmovi samo imena (nomina). Unutar ovih pravaca postoje ekstremne i umerene varijante:

  • ekstremni realizam zastupa platonističko i novoplatonističko gledište da opšte postoji realno, nezavisno od pojedinačnih stvari. Ovo stanovište izjednačuje stepen opštosti sa stepenom bića i zaključuje da što je nešto opštije, to je realnije.
  • umereni realizam priznaje egzistenciju univerzalija, ali tako da se opšta bit individualno oblikuje u svakoj pojedinačnoj stvari.
  • esktremni nominalizam smatra da postoje samo pojedinačne stvari, a da je opšti pojam tek reč kojom povezujemo više pojedinačnih stvari.
  • umereni nominalizam (ili konceptualizam) drži da opšte postoji u umu kao pojam, ali ne postoji realno kao samostalno biće.

U sporu oko univerzalija Pjer Abelar je zauzimao umeren stav tvrdeći da su univerzalije prvo „pre stvari“ u božjem umu, zatim „u stvarima“ kao jednakost njihovih biti i konačno „posle stvari“ kao pojmovi u ljudskom umu.

Istorija

Platonove ideje

Platon je smatrao da ideja ne samo da samostalno opstoji, nego da je svijet ideja najviša stvarnost i uzrok one stvarnosti, koju opažamo osjetilima: uopće ne bi moglo postojati ništa dobro da mu ontološki ne prethodi ideja "dobrote", ne bi mogao postojati pojedinačni konj da ne postoji opća ideja "konja" itd. Ovakvo shvaćanje u filozofiji se naziva objektivni idealizam, a srednjovjekovni realizam jedan je od njegovih oblika.

Platonu se suprotstavio njegov suvremenik, drugi Sokratov učenik, kinik Antisten iz Atene, koji je rekao da vidi konja, ali ne može vidjeti "konjstvo". Antisten je tako formulirao gledište koje će u srednjem vijeku biti nazvano nominalizam, naime učenje da samo pojedinačne stvari postoje realno (imaju supstanciju), dok su pojmovi samo imena (nomen) za niz sličnih predmeta. Platonov je odgovor naravno glasio da se radi o "gledanju" umom, do kojeg se pojedinac može dovinuti samo kroz naporno obrazovanje u filozofiji.

Realizam Augustina i Eruigene

Aurelije Augustin, koji se prije prihvaćanja kršćanstva dobro upoznao sa neoplatonskom filozofijom, prihvatio je realistički stav, tumačeći ga međutim u okviru kršćanske teologije: ideje ne tvore samostalno područje, kako je mislio Platon, nego opstoje u Božjem umu. Ideje su misli koje Bog misli, ali za čovjeka one su objektivna stvarnost, koja se shvaća umom, uz posredovanje vjere. Proučavanje pojedinačnih stvari, pristupačnih osjetilima, ne može dovesti ni do kakve vrijedne spoznaje.

Realisti, nastavljajući se na Augustina, gledaju u općim pojmovima (dakle, Božjim mislima) uzroke pojedinačnih stvari, u okviru opće "Riječi", Logosa, kojom Bog stvara svijet. Logos je, odbacivanjem arijanskog učenja definiran kao bogu istobitan i izjednačen sa Kristom, kao jedna od osoba božjeg trojstva.

Tijekom slijedećih pet stoljeća nije bilo značajnih diskusija na tu temu. Ivan Skot Eriugena (810. - 880.) dovodi kršćanski novoplatonski realizam do ekstremnog oblika: ono što je općenitije, to je i realnije, a najrealnije je ono najopćenitije: Bog, koji sve stvara a nije stvoren, koji sve obuhvaća i koji se ne može pojmiti.

Nominalistički izazov: Roscelin

Tek u XI. stoljeću, kada na zapadu dolazi do rasta učenosti (sa središtem u Parizu), obnavlja se nominalističko učenje u djelu Roscelina (1050-1123), koji je bio proglašenm heretikom i njegovi spisi uništeni, pa o njegovom učenju znamo samo iz spisa njegovih protivnika. On je naučavao ekstremni nominalizam: svaki pojam, sve ono opće, što nema podlogu u onome što se osjetilima može zapaziti, samo je prazan zvuk (latinski: flatus vocis), kojim čovjek daje skupno ime nekoj grupi stvari; ta skupna imena korisna su za komunikaciju među ljudima, no ona nemaju supstancu, koja pripada samo pojedinačnim stvarima. Svoje je učenje on primijenio i na kršćansku dogmu, dokazujući da je koncepcija trojstva u sebi proturječna, što je i dovelo do osude za herezu.

Realistički odgovor: Anselmo i Vilim

Najznačajniji predstavnik realizma, u polemici sa Roscelinom, bio je Anselmo od Canterburyja (1033-1109)l. Anselmo ističe prvenstvo vjere nad razumom: prvo se mora vjerovati, da bi se uopće smjelo raspravljati o Svetom Pismu, inače primjena dijalektike dovodi do hereze, kao što se desilo Roscelinu. Nadovezujući se na Eriugenu, Anselmo je skovao ontološki dokaz postojanja Boga.

Drugi značajni realist bio je Vilim iz Champeauxa (1070-1121). On naučava da suština (bit, bitnost) postoji samo u općem (rodu), a pojedinačne se stvari razlikuju samo u akcidencijama. Iako je sam Vilim kasnije, pod utjecajem Abelardove kritike, odustao od radikalne formulacije, a drugi realisti tražili umjerenije formulacije, realizmu je teško izbjeći panteističku konzekvencu, da u svim pojavama svijeta treba vidjeti samo jednu božansku supstanciju. Takvo je učenje, ističu kritičari, sumnjivo sa gledišta kršćanske pravovjernosti. Crkva je međutim generalno prihvaćala realizam, koji daje filozofsku pozadinu za nauk o trojstvu i o nasljednom grijehu.

Sinteza: Abelardov konceptualizam

Najznačajniji mislilac u ovom sporu bio je Abelard (1079-1142), koji je bio »živo, svestrano djelujuće središte borbe oko univerzalija« (Windelband, str. 343). Njegovi su učitelji bili nominalist Roscelin i realist Vilim. U polemici protiv obojice, on je razvio svoje "srednje" učenje, koje je ipak bliže nominalizmu, nazvano konceptualizam ili sermonizam. Realno postoje samo pojedinačne stvari, ali pojmovi imaju značaj u intelektu i nisu samo "prazan zvuk"; bez njih, nikakva ljudska spoznaja ne bi bila moguća. Njegova koncepcija ima bitan značaj za dalji razvoj filozofije, jer naglašava aktivnu ulogu ljudskoga uma u stvaranju općih pojmova.

Time je Abelard ukazao na put iz šupljeg skolastičkog formalizma koje ne brine o odnosu svojih spekulacija prema osjetilnoj stvarnosti, iako je sam faktički još unutar tog formalizma ostao. Stoljeće i pol kasnije, Toma Akvinski ponovo prihvaća Aristotelovu koncepciju odnosa općeg i posebnog, koja je sadržajnija i daje viša poticaja za dalja istraživanja. (To je bilo omogućeno činjeicom da su tek u XIII. st. glavni Aristotelovi spisi postali ponovno poznati u kršćanskim zemljama, zahvaljujući židovskim i arapskim prevodima.)

Realizam i nominalizam danas

Ove rasprave mogu u 21. stoljeću izgledati posve daleke i apstraktne. One su naravno bile uklopljene u teološke diskusije koje su tada, a i danas, bile posve nerazumljive velikoj većini kršćanskih vjernika (ali se zbog njih moglo i na lomači završiti), a kamoli drugima.

Međutim, oprečna shvaćanja o statusu općih pojmova i danas postoje, kako u filozofiji, tako izvan nje, u političkim i drugim raspravama o pojedinim pitanjima, gdje se pojavljuju "realistička" i "nominalistička" shvaćanja o pojedinim problematičnim pojmovima.

Npr. postoje li nacija (i drugi slični pojmovi) realno, izvan predodžbe koju o tome imaju pojedinci? U diskusijama o pojmovima "hrvatstvo", "srpstvo", "jugoslavenstvo", "Europa", "Balkan" i sl. lako možemo uočiti "realistički" i "nominalistički" stav, ili barem način govora (a takve diskusije naravno vode i svi drugi narodi u svijetu).

Drugi primjer su diskusije o pojmovima spol i rod, koje je potaknuo feminizam. Postoje naravno biološke razlike između muškaraca i žena, ali do koje mjere možemo govoriti o postojanju "muškosti" i "ženskosti" kao posebnih entiteta? Postoji radikalno nominalistički stav koji sve razlike u osjećajima, ponašanju i dr. pripisuje samo odgoju, i tvrdokorno tradicionalistički koji smatra da su razlike urođene i nepremostive; a postoje naravno i umjereni stavovi između ta dva ekstrema, često u smislu "znanstvenog realizma" (vidi sljedeći odjeljak).

Izvori

Povezano

Read other articles:

Andreas Ivanschitz Informasi pribadiNama lengkap Andreas IvanschitzTanggal lahir 15 Oktober 1983 (umur 40)Tempat lahir Eisenstadt, AustriaTinggi 1,83 m (6 ft 0 in)Posisi bermain Gelandang serangInformasi klubKlub saat ini LevanteNomor 21Karier junior1989–1998 ASK Baumgarten1998–2000 Rapid WienKarier senior*Tahun Tim Tampil (Gol)2000–2005 Rapid Wien 147 (25)2006 Red Bull Salzburg 13 (1)2006–2011 Panathinaikos 67 (10)2009–2011 → 1. FSV Mainz 05(pinjaman) 47 (9)2011�...

 

Limau ManisKelurahanKantor Lurah Limau ManisNegara IndonesiaProvinsiSumatera BaratKotaPadangKecamatanPauhKode Kemendagri13.71.08.1001 Kode BPS1371100015 Luas-Jumlah penduduk-Kepadatan- Limau Manis adalah salah satu kelurahan di Kecamatan Pauh, Padang, Sumatera Barat, Indonesia. Kantor kelurahan ini berlokasi di Jalan Bandes Limau Manis. Kampus Universitas Andalas, Politeknik Negeri Padang, dan Kampus III Pendidikan Luar Biasa Fakultas Ilmu Pendidikan Universitas Negeri Padang terletak di...

 

Yakovlev Yak-46 adalah sebuah desain pesawat yang disarankan berdasarkan Yak-42 dengan dua baling-baling kontra-berputar pada propfan terletak di bagian belakang, seperti McDonnell Douglas MD-94X. Spesifikasi dari turbofan Samara berada di kisaran dorong 11.000-kg/24250-lb.[1] Meskipun diusulkan pada 1990-an, produksi Yak-46 tidak pernah dimulai.[2] Referensi ^ Bill Gunston (1997). Yakovlev aircraft since 1924. US Naval Institute Press. ISBN 978-1-55750-978-9.  Param...

Aaron Cresswell Aaron Cresswell (2019)Informasi pribadiNama lengkap Aaron William Cresswell[1]Tanggal lahir 15 Desember 1989 (umur 34)[2]Tempat lahir Liverpool, InggrisTinggi 5 ft 7 in (1,70 m)[2]Posisi bermain Bek kiriInformasi klubKlub saat ini West Ham UnitedNomor 3[3]Karier junior000?–2008 Tranmere RoversKarier senior*Tahun Tim Tampil (Gol)2008–2011 Tranmere Rovers 70 (5)2011–2014 Ipswich Town 132 (6)2014– West Ham United 0 (0) ...

 

يفتقر محتوى هذه المقالة إلى الاستشهاد بمصادر. فضلاً، ساهم في تطوير هذه المقالة من خلال إضافة مصادر موثوق بها. أي معلومات غير موثقة يمكن التشكيك بها وإزالتها. (نوفمبر 2019) الدوري الكرواتي الممتاز 1998–99 تفاصيل الموسم الدوري الكرواتي الممتاز  النسخة 8  البلد كرواتيا  الت...

 

1962 Iowa gubernatorial election ← 1960 November 6, 1962 1964 →   Nominee Harold Hughes Norman A. Erbe Party Democratic Republican Popular vote 430,899 388,955 Percentage 52.56% 47.44% County resultsHughes:      50–60%      60–70%Erbe:      50-60%      60-70%      70-80% Governor before election Norman Erbe Republican Elected Governo...

В этом китайском имени фамилия (Дуань) стоит перед личным именем. Дуань Цижуйкит. трад. 段祺瑞 Президент Китайской республики 1 июля — 13 июля 1917 Предшественник Ли Юаньхун Преемник Ли Юаньхун 24 ноября 1924 — 20 апреля 1926 Предшественник Хуан Фу Преемник Ху Вэйдэ Председате...

 

King of Sweden Emund the OldKing of SwedenReignc. 1050–c. 1060PredecessorAnund JakobSuccessorStenkilDiedc. 1060SpouseAstrid Njalsdotter (?)IssueAnund Ingamoder, Queen of SwedenHouseHouse of MunsöFatherOlof SkötkonungMotherEdla Emund the Old or Edmund (Swedish: Emund den gamle; Old Swedish: Æmunðær gamlæ, Æmunðær gammal, Æmunðær slemæ; died c. 1060) was King of Sweden from c. 1050 to c. 1060.[1] His short reign was characterised by disputes with the Archbishopric of Brem...

 

Сельское поселение России (МО 2-го уровня)Новотитаровское сельское поселение Флаг[d] Герб 45°14′09″ с. ш. 38°58′16″ в. д.HGЯO Страна  Россия Субъект РФ Краснодарский край Район Динской Включает 4 населённых пункта Адм. центр Новотитаровская Глава сельского пос�...

 烏克蘭總理Прем'єр-міністр України烏克蘭國徽現任杰尼斯·什米加尔自2020年3月4日任命者烏克蘭總統任期總統任命首任維托爾德·福金设立1991年11月后继职位無网站www.kmu.gov.ua/control/en/(英文) 乌克兰 乌克兰政府与政治系列条目 宪法 政府 总统 弗拉基米尔·泽连斯基 總統辦公室 国家安全与国防事务委员会 总统代表(英语:Representatives of the President of Ukraine) 总...

 

Logo NET. Berikut ini adalah daftar penyiar NET. Penyiar saat ini Khusus Fakta dan Jatanras Adam Suryanagara Aiptu Zakaria Jacklyn Choppers Ajeng Suseno Angie Ang (mantan penyiar Kompas TV Jawa Tengah) Anjana Demira Devina Bertha Indah Setyani Maria Anatasya (mantan penyiar iNews Semarang) Vannico Soekarno (mantan penyiar Trans TV) Non Berita (Hiburan) Program Televisi Tonight Show Vincent Rompies Deddy Mahendra Desta Hesti Purwadinata Enzy Storia Tonight Festival Vincent Rompies Deddy Mahend...

 

US Army post in southeast Georgia Fort StewartGeorgia Shoulder sleeve insignia of the 3rd Infantry DivisionCoordinates31°52′48″N 81°36′27″W / 31.88000°N 81.60750°W / 31.88000; -81.60750TypeArmy postSite informationControlled byUnited States ArmySite historyBuiltJanuary 1941In use1941–19451950–presentGarrison informationGarrison3rd Infantry Division Fort Stewart is a United States Army post in the U.S. state of Georgia. It lies primarily in Lib...

Heavy machine gun St. Étienne M1907 TypeHeavy machine gunPlace of originFranceService historyUsed bySee UsersWarsItalo-Turkish War[1]World War IGreco-Turkish War (1919–1922)Warlord EraSpanish Civil WarWorld War IIProduction historyManufacturerManufacture d'Armes de Saint-Etienne (MAS).Produced1907–1916No. built39,700VariantsPuteaux Mle 1905Mle 1907Transformée 1916SpecificationsMass26 kg (57 lb 5 oz)Length1180 mmBarrel length710 mmCartridge...

 

French nuclear deterrence force Force de frappe redirects here. For other uses of frappe, see Frappé. French Armed Forces Components Armée de l'Air et de l'Espace Armée de Terre Marine nationale Gendarmerie Garde nationale Ranks Ranks in the French Army Ranks in the French Navy Ranks in the French Air and Space Force History Military history of France La Grande Armée vte The Force de dissuasion (English: 'Deterrence Force'), known as the Force de frappe (English: 'Strike Force') prior to ...

 

County in Mississippi, United States County in MississippiWarren CountyCountyWarren County Courthouse in Vicksburg, built c. 1940, located across from the Old Courthouse Museum.Location within the U.S. state of MississippiMississippi's location within the U.S.Coordinates: 32°22′N 90°51′W / 32.36°N 90.85°W / 32.36; -90.85Country United StatesState MississippiFoundedDecember 22, 1809Named forJoseph WarrenSeatVicksburgLargest cityVicksburgArea •&#...

У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна: 10-та бригада. 10-та морська авіаційна бригада Нарукавна емблема бригадиЗасновано 20 серпня 2004Країна  УкраїнаВид  Військово-морські силиТип Морська авіаціяЧисельність бригадаПункт базування в/ч А1688, (м. Миколаїв)до...

 

Photo du large de Venise Liste des 43 communes de la ville métropolitaine de Venise, dans la région Vénétie, en Italie. Sommaire : Haut – A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A Annone Veneto C Campagna Lupia Campolongo Maggiore Camponogara Caorle Cavallino-Treporti Cavarzere Ceggia Chioggia Cinto Caomaggiore Cona Concordia Sagittaria D Dolo E Eraclea F Fiesso d'Artico Fossalta di Piave Fossalta di Portogruaro Fossò G Gruaro J Jesolo M Marcon Martellago Meolo Mira Mi...

 

StarshipsSingel oleh Nicki Minajdari album Pink Friday: Roman ReloadedSisi-BStupid HoeDirilis14 Februari 2012 (2012-02-14)DirekamNovember 2011Genre Dance-pop Pop Euro techno-pop Durasi3:31Label Young Money Cash Money Universal Pencipta Onika Maraj-Petty Nadir Khayat Carl Falk Rami Yacoub Wayne Hector Bilal Hajji Produser RedOne Rami Yacoub Carl Falk Kronologi singel Nicki Minaj Give Me All Your Luvin' (2012) Starships (2012) Right by My Side (2012) Video musikStarships (Explicit) di YouT...

1937 film by Bernard Vorhaus Cotton QueenDirected byBernard VorhausWritten bySyd Courtenay Louis Golding Scott Pembroke Barry PeakeProduced byJoe RockStarringStanley Holloway Will Fyffe Mary Lawson Helen HayeCinematographyCyril Bristow Horace WheddonEdited byMax BrennerMusic byCyril RayProductioncompanyRock StudiosDistributed byBritish Independent Exhibitors' Distributors (UK)Release date May 1937 (1937-05)[1] Running time80 minutesCountryUnited KingdomLanguageEnglish Cotton...

 

Market in Walworth, South London East Street redirects here. For other uses, see East Street (disambiguation). For the market on East Street in Barking, see Barking Market. This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these template messages) This article is written like a travel guide. Please help improve the article by introducing an encyclopedic style or move the content to Wikivoyage. (January 2020) This a...