Nepokretna kulturna dobra u Srbiji

Nepokretna kulturna dobra u Srbiji su klasifikovana i zaštićena dobra definisana zakonom (Zakon o kulturnim dobrima, čl. 19-22) koja su od opšteg interesa za Republiku Srbiju.[1] U sklopu sistema državne zaštite kulturnih dobara u Srbiji, nepokretna kulturna dobra su definisana kao prva od dve osnovne kategorije, dok drugu kategoriju predstavljaju pokretna kulturna dobra.[2]

Kategorizacija po značaju

U zavisnosti od značaja, nepokretna kulturna dobra se razvrstavaju u tri zakonom definisane kategorije:

  • nepokretna kulturna dobra od izuzetnog značaja,
  • nepokretna kulturna dobra od velikog značaja i
  • zaštićena nepokretna kulturna dobra.

Kategorizacija po vrsti

Nepokretna kulturna dobra u Srbiji se po slovu zakona dele na četiri osnovne vrste:

  • Spomenici kulture su građevinsko-arhitektonski objekti od posebnog kulturnog ili istorijskog značaja, kao i njegovih graditeljskih celina, objekata narodnog graditeljstva, drugih nepokretnih objekata, delova objekta i celine sa svojstvima vezanim za određenu sredinu, dela monumentalnog i dekorativnog slikarstva, vajarstva, primenjenih umetnosti i tehničke kulture, kao i drugih pokretnih stvar u njima od posebnog kulturnog i istorijskog značaja.
  • Prostorno kulturno-istorijske celine su urbana ili ruralna naselja ili njihovi delovi, odnosno prostori s više nepokretnih kulturnih dobara od posebnog kulturnog i istorijskog značaja.
  • Arheološka nalazišta su delovi zemljišta ili površina pod vodom koje sadrže ostatke građevina i drugih nepokretnih objekata, grobnih i drugih nalaza, kao i pokretne predmete iz ranijih istorijskih doba, a od posebnog su kulturnog i istorijskog značaja.
  • Znamenita mesta je prostor vezan za događaje od posebnog značaja za istoriju, područja s izraženim elementima prirodnih i radom stvorenih vrednosti kao jedinstvenih celina, kao i spomen grobova ili groblja i drugih spomen obeležja koja su podignuta radi trajnog očuvanja uspomene na značajne događaje, ličnosti i mesta iz nacionalne istorije (memorijali), od posebnog kulturnog i istorijskog značaja.

Centralni registar nepokretnih kulturnih dobara u Srbiji

U centralnom registru, koji se vodi pri Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, trenutno je upisano 2.536 nepokretnih kulturnih dobara, od toga 2.192 spomenika kulture, 77 prostorno kulturno-istorijskih celina, 191 arheoloških nalazišta i 77 znamenitih mesta.[3]

Kategorisanih nepokretnih kulturnih dobara ima 782 od čega 200 od izuzetnog značaja a 582 od velikog značaja. Među nepokretnim kulturnim dobrima od izuzetnog značaja nalazi se 155 spomenika kulture, 11 prostorno kulturno-istorijskih celina, 18 arheoloških nalazišta i 16 znamenitih mesta. Među nepokretnim kulturnim dobrima od velikog značaja su 512 spomenika kulture, 28 prostorno kulturno-istorijskih celina, 25 arheoloških nalazišta i 17 znamenitih mesta.

Prema uporednoj kategorizaciji, registar je podeljen u dvanaest kategorija:

Izuzetni značaj Veliki značaj Zaštićeni
Spomenici kulture od izuzetnog značaja Spomenici kulture od velikog značaja Zaštićeni spomenici kulture
Prostorno kulturno-istorijske celine od izuzetnog značaja Prostorno kulturno-istorijske celine od velikog značaja Zaštićene prostorno kulturno-istorijske celine
Arheološka nalazišta od izuzetnog značaja Arheološka nalazišta od velikog značaja Zaštićena arheološka nalazišta
Znamenita mesta od izuzetnog značaja Znamenita mesta od velikog značaja Zaštićena znamenita mesta

Povezano

Reference

Literatura

Vanjske veze