Nebeski ekvator

Nebeski ekvator na nebeskoj sferi

Nebeski ekvator je velika kružnica na nebeskoj sferi u kojoj ravnina Zemljina ekvatora siječe nebesku sferu i dijeli je na sjevernu i južnu polutku. U središtu kružnice os je Zemljine vrtnje (svjetska os), koja nebesku sferu probada u sjevernome i južnome nebeskom polu. Po dnevnim kružnicama, usporednima s ekvatorom, prividno se tijekom dana gibaju nebeski objekti od istoka prema zapadu. Ravnina nebeskog ekvatora osnovna je ravnina ekvatorskog koordinatnog sustava. Nebeski ekvator je ustvari projekcija Zemljinog ekvatora na nebesku sferu. [1]

Nebeski ekvator se može vidjeti uglavnom svuda širom svijeta, a kulminira u tropskom pojasu (prolazi kroz zenit). Nebeski ekvator prolazi trenutno kroz slijedeća zviježđa: Ribe, Kit, Bik, Eridan, Orion, Jednorog, Mali pas, Vodena zmija, Sekstant, Lav, Djevica, Zmija, Zmijonosac, Orao i Vodenjak. Zbog Zemljinog nagiba osi, ravnina nebeskog ekvatora je nagnuta za 23.4° u odnosu na ravninu ekliptike.

Osnove orijentacije na nebeskoj sferi

Nebeska sfera.

Astronomija je vezana za orijentaciju u prostoru, a ona se sastoji u tome da gledajući u nebo, i prelazeći pogledom s jednog nebeskog tijela na drugo, mi povezujemo smjerove u kojima vidimo tijelo. Položaj tijela projiciramo na plohu jedne kugle, koju nazivamo nebeskom sferom. Zbog velikih daljina nebeskih tijela, možemo zamisliti da je i nebeska sfera na velikoj daljini. Bliski predmeti, kao što su avion ili umjetni satelit, na nebeskoj će sferi brzo mijenjati međusobni položaj, a mnogo udaljenije zvijezde, iako se i one ustvari gibaju, duže će zadržavati prividno jednak projicirani razmještaj. Dakle, položaj tijela određuje se smjerovima i kutovima između njih. [2]

Za zapis položaja na nebeskoj sferi služe sferne koordinate, slično kao što za utvrđivanje položaja na površini Zemlje služe zemljopisne koordinate. Važne točke na globusu jesu polovi, točke kroz koje prolazi Zemljina os vrtnje. Veoma važno svojstvo, smjer vrtnje, ne možemo odrediti drukčije nego na osnovi iskustva. Kažemo da se Zemlja okreće kao desni vijak koji napreduje od Južnog pola prema Sjevernom polu. Smjer se može odrediti i s obzirom na način gibanja satne kazaljke. Gledajući na Sjeverni pol Zemlje, ona se vrti u smjeru suprotnom od kazaljke na satu. Pomoću meridijana odbrojavaju se zemljopisne dužine; računaju se kao istočne ili kao zapadne, od 0° do 180°. Početni meridijan je onaj koji, po dogovoru, prolazi zvjezdarnicom u Greenwichu, predgrađu Londona. Okomito na meridijane prolaze paralele (usporednice). Paralela najvećeg opsega je ekvator, a od njega se prema sjeveru i prema jugu odbrojavaju zemljopisne širine, kao sjeverne i južne, i to od 0° do 90°. Meridijana i paralela ima neizmjerno mnogo.

U astronomiji se primjenjuje nekoliko koordinatnih sustava (nebeski koordinatni sustavi). Svaki od njih ima osnovni krug (kao što je Zemljin ekvator) i početnu polukružnicu (kao što je početni Greenwichski meridijan) od kojih se odbrojavaju koordinate.

Dnevno gibanje neba

Neposredan izgled pojava na nebu uvjetovan je Zemljinim gibanjima. Zemljina vrtnja uzrok je prividnom okretanju nebeske sfere i izmjene dana i noći. Svakako, nije svejedno okreće li se Zemlja ili nebeska sfera, sa svim zvijezdama i galaktikama. U posljednjem bi slučaju relativne brzine zvijezda morale nadmašiti brzinu svjetlosti, a nedostajale bi mnoge sitne pojave koje pružaju fizičke i astronomske dokaze gibanja Zemlje. Te pojave jesu: zakretanje ravnine njihanja (Foucaultovo njihalo), otklon na istok pri slobodnom padu, spljoštenost Zemlje, pojava dnevne paralakse, dnevna aberacija svjetlosti i još neke. Bez razumijevanja fizičke suštine, a to znači ne znajući za ograničenu veličinu Zemlje i njezina gibanja, neposredno vidljive promjene na nebu nisu jednostavno protumačive. Zato je i trebalo mnogo vremena dok se čovjek nije izdignuo iznad neposredno danog.

Nebeska os, nebeski ekvator i nebeski meridijan

Vidljiv predio neba ovisi o položaju promatrača i o trenutku promatranja. Svaki promatrač na Zemlji stoji na vodoravnoj ravnini, a pravac sile teže, vertikala, okomit je na tu ravninu. Smjer vertikale pokazuje slobodno obješen, miran visak. Produži li se vertikala prema nebeskoj sferi, probost će je u točki koja ovisi o zemljopisnom položaju i o trenutku dana, jer se Zemlja okreće. Zbog Zemljina okretanja vertikala opisuje stožac oko produžene Zemljine osi ili nebeske osi. Nebeska os probada nebesku sferu u sjevernom i južnom nebeskom polu. Nebeska os je zamišljeni pravac identičan sa Zemljinom osi rotacije i probada nebesku sferu u sjevernom i južnom nebeskom polu. U točki sjevernog nebeskog pola se približno nalazi zvijezda Sjevernjača. Oko nebeske osi se prividno okreće nebeska sfera (prividno okretanje nastaje zbog rotacije Zemlje). Sva nebeska tijela prividno se okreću oko nebeske osi. Ravnina Zemljina ekvatora, protegnuta do nebeske sfere, isijeca na njoj kružnicu ili nebeski ekvator. Nebeski ekvator je projekcija Zemljinog ekvatora na nebesku sferu. Ravnina kojoj pripada nebeski ekvator okomita je na nebesku os. Ravnina meridijana na kojemu se promatrač nalazi presijeca nebesku sferu uzduž velike kružnice ili nebeskog meridijana. Nebeski meridijan je zamišljena velika kružnica na nebeskoj sferi koja prolazi sjevernim i južnim nebeskim polom i sadrži projekciju nebeskog tijela čiji meridijan promatramo. Meridijan promatrača prolazi nebeskim polovima, te sadrži zenit i nadir promatrača. Kako promatrač subjektivno ne osjeća Zemljinu vrtnju, činit će mu se da se nebeska sfera okreće oko Zemljine osi, i to u suprotnom smjeru.

Obzor, zenit i nadir

Vodoravna ravnina na kojoj se promatrač nalazi je ravnina obzora ili horizonta, a kružnica koju ona isijeca na nebeskoj sferi je obzor ili horizont. Obzor je velika kružnica nebeske sfere, nastaje presjekom ravnine koja prolazi stajalištem promatrača sa nebeskom sferom i okomita je na pravac zenit-nadir. Vidljivi horizont (na otovrenim površinama kao more) se zbog zakrivljenosti Zemljine površine nalazi ispod astronomskog horizonta (tome je uzrok i nadmorska visina te refrakcija Zemljine atmosfere). Točke u kojima okomica ili vertikala probada nebesku sferu jesu zenit i nadir. Zenit je točka na nebeskoj sferi koja se nalazi direktno iznad promatrača. Nadir je točka na nebeskoj sferi suprotno od zenita (ispod promatrača). Na arapskom znači suprotan, nasuprot. Zvijezde obilaze oko nebeske osi po kružnicama koje su nazvane dnevne kružnice. Neke zvijezde, one koje su blize sjevernom nebeskom polu, stalno su iznad obzora (cirkumpolarna zviježđa). Neke zvijezde izlaze iznad obzora i zalaze pod obzor.

Kao istočna točka obzora (E) i kao zapadna točka obzora (W) zadaje se presjecište nebeskog ekvatora s obzorom. Nebeski meridijan prolazi kroz zenit, sjeverni i južni nebeski pol. Presjecište meridijana i obzora bliže sjevernom nebeskom polu je sjeverna točka obzora (N), a njoj nasuprot, južna točka obzora (S). Četiri glavne točke obzora (N, S, W i E) određene su prividnim dnevnim gibanjem neba i razlikovanjem polova, a razmaknute su na obzoru za pravi kut. Zvijezde izlaze na istočnoj strani obzora, podižu se do nebeskog meridijana, gdje dostižu najveću visinu ili kaže se da prolaze kroz gornju kulminaciju. Nastavljajući kruženje, zalaze na zapadnoj strani obzora. Nakon toga će zvijezde proći i kroz najniži položaj ili donju kulminaciju. Iznad obzora zvijezde se premještaju od istočne strane prema zapadnoj. Cirkumpolarne zvijezde nikada ne zalaze, a anticirkumpolarne nikada ne izlaze. Sve zvijezde, promatrane na svim zemljopisnim širinama, bez obzira na to jesu li cirkumpolarne ili nisu, prolaze kroz gornju kulminaciju u onoj polovici meridijana (meridijan je raspolovljen sjevernim i južnim nebeskim polom) koja sadrži zenit; kroz donju kulminaciju zvijezda će proći u onoj polovici meridijana koja sadrži nadir. Dijelovi dnevnih kružnica iznad obzora jesu dnevni lukovi. Zvijezda koja se nalazi na dnevnoj kružnici sjevernije od nebeskog ekvatora izlazi između sjeverne (N) i istočne (E) točke obzora, a zalazi između sjeverne i zapadne (W) točke obzora. Južnije od istočno – zapadne linije, izlaze i zalaze one zvijezde koje su smještene južnije od nebeskog ekvatora.

Horizontski koordinatni sustav

Za određivanje položaja nebeskih tijela u odnosu na obzor (horizont) i strane svijeta služi horizontski koordinatni sustav. U horizontskom koordinatnom sustavu položaj nebeskog tijela određen je azimutom i visinom. Astronomski azimut je kut između mjesnog nebeskog meridijana i nebeskog tijela, mjeren od smjera juga po obzoru u smjeru dnevnog kretanja nebeskih tijela (u smjeru prema zapadu). Visina h je kut u središtu sfere koji se nalazi u ravnini okomitoj na ravninu obzora. Zamislimo li da je polumjer nebeske sfere jedinični, tada se visina može odrediti i kao duljina luka na sferi, jer je u tom slučaju duljina luka brojčano jednaka pripadnom središnjem kutu. Isti postupak provodi se pri određivanju drugih sfernih koordinata. Visina h je pozitivna iznad obzora i kreće se od 0° do 90°, a negativna ispod obzora, kada se kreće od 0° do -90°. Umjesto visine h može se koristiti zenitna daljina z:

z = 90° - h

Jedan od najjednostavnijih astronomskih mjernih instrumenata za mjerenje visine Sunca i sjajnih noćnih nebeskih tijela je sekstant. Astronomski azimut A je koordinata koja se mjeri od južne točke obzora (S) prema zapadu, od 0° do 360° (u geodeziji i za druge svrhe, azimut se mjeri os sjeverne točke N prema zapadu i istoku, od 0° do 180°). Za mjerenje azimuta u našem zemljopisnom području može nam, iako ne baš najpreciznije, poslužiti kompas. Pri prvom noćnom izlasku i mjerenju horizontskih koordinatna nekog nebeskog tijela, ustanovit ćemo da se one neprestano mijenjaju, a ovise i o zemljopisnom položaju promatrača.

Ekvatorski koordinatni sustav

S vrtnjom nebeske sfere izravno je povezan nebeski ekvatorski koordinatni sustav. Taj je sustav projekcija zemljopisnog koordinatnog sustava na nebesku sferu. Osnovni krug sustava je krug nebeskog ekvatora. Dnevne kružnice paralelne su s nebeskim ekvatorom. Kutna udaljenost nebeskog tijela od nebeskog ekvatora je deklinacija δ. Ta koordinata poprima vrijednost od 0° do 90° (od nebeskog ekvatora prema sjevernom nebeskom polu) i od 0° do -90° (od nebeskog ekvatora prema južnom nebeskom polu).

Druga koordinata ima dvije mogućnosti. Prema jednoj, početna je polukružnica ona polovica meridijana promatrača, koja se pruža od sjevernog do južnog nebeskog pola a sadrži zenit. Koordinata koja se računa od te polovice meridijana je satni kut t. Kut se računa uzduž dnevne kružnice i raste u smjeru dnevnog gibanja neba, od istoka prema zapadu. Satne kružnice su mjesta na nebeskoj sferi koja imaju jednak satni kut. Kut nebeskog tijela izražava se vremenom koje je prošlo od njegove gornje kulminacije, dakle od 0 do 24 h. Razlog je u tome što se u svom dnevnom gibanju nebesko tijelo odmiče od meridijana i njegov satni kut raste. Satni kut nekih tijela važan je u mjerenju vremena.

U drugoj mogućnosti koordinata je rektascenzija α, kut između satne kružnice koja prolazi proljetnom točkom γ i satne kružnice promatranog tijela. Rektascenzija se računa od 0 h do 24 h, i raste od zapada prema istoku, suprotno od satnog kuta (u smjeru koji je suprotan dnevnom gibanju neba). No taj porast pokazuje smjer prividnog godišnjeg gibanja Sunca. Rektascenzija se zajedno s deklinacijom upotrebljava za određivanje položaja zvijezda na nebeskoj sferi, one služe kao zvjezdane adrese i upisuju se u karte neba, astronomske kataloge i godišnjake.

Ekvatorski koordinatni sustav pogodan je za praćenje dnevnog gibanja neba. Pomatrač vidi na nekom položaju kako se oko njega okreću zvijezde. Pritom je zgodno zamišljati da su zvijezde pričvršćene na satne kružnice, a da se one okreću oko nas kao savijene šipke kišobrana kojemu je drška nebeska os.

Veze

Izvori

  1. [1] "Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2014.
  2. Vladis Vujnović : "Astronomija", Školska knjiga, 1989.

Read other articles:

Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada November 2022. Dance of the Sky Empire天舞纪GenreKomedi, Wuxia, SejarahSutradaraZhao JintaoPemeranXu Kai,Wu Jiayi, Hanikezi,Zhou Junchao,Li Junchen,Yu XintongNegara asalTiongkokBahasa asliMandarinJmlh. episode28ProduksiLokasi produksiHeng DianDurasi45 m...

 

 

Daratan Johannes V. JensenWilayahLokasi Daratan Johannes V. JensenNegaraGreenlandZonaTaman Nasional Greenland Timur LautDimensi • Panjang105 km (65 mi) • Lebar55 km (34 mi)Ketinggian1.890 m (6,200 ft)Populasi • TotalTidak berpenghuni Daratan Johannes V. Jensen adalah area di Daratan Peary, bagian utara Greenland. Secara administratif, wilayah ini berada di zona Taman Nasional Greenland Timur Laut. Daerah ini terpencil, dan tida...

 

 

Dwi Endro Sasongko Inspektur Komando Daerah Militer XIV/HasanuddinPetahanaMulai menjabat 21 Januari 2022 PendahuluPurbo PrastowoPenggantiPetahanaDirektur Pengkajian dan Pengembangan SeskoadMasa jabatan26 April 2021 – 21 Januari 2022 PendahuluMarsudi UtomoPenggantiAchmad Fauzi Informasi pribadiLahir6 November 1972 (umur 51)IndonesiaAlma materAkademi Militer (1994)Karier militerPihak IndonesiaDinas/cabang TNI Angkatan DaratMasa dinas1994—sekarangPangkat Brigadir ...

1939 film by John Ford This article is about the 1939 film. For the statue, see Young Abe Lincoln. For the 1940 film, see Abe Lincoln in Illinois (film). For the play, see Abe Lincoln in Illinois (play). This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these template messages) This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourc...

 

 

Charity Shield FA 1997TurnamenCharity Shield FA Manchester United Chelsea 1 1 Manchester United menang 4–2 pada adu penaltiTanggal3 Agustus 1997StadionStadion Wembley, London← 1996 1998 → Charity Shield FA 1997 adalah pertandingan sepak bola antara Manchester United dan Chelsea yang diselenggarakan pada 3 Agustus 1997 di Stadion Wembley, London. Pertandingan ini merupakan pertandingan ke-75 dari penyelenggaraan Charity Shield FA. Manchester United memenangkan pertandingan ini de...

 

 

Questa voce o sezione sull'argomento Europa non cita le fonti necessarie o quelle presenti sono insufficienti. Puoi migliorare questa voce aggiungendo citazioni da fonti attendibili secondo le linee guida sull'uso delle fonti. Segui i suggerimenti del progetto di riferimento. L'Europa continentale secondo l'accezione più comune L'Europa continentale, definita anche l'Europa sulla terraferma, o semplicemente il continente, è il continente europeo, senza le isole europee e, a volte, le ...

British film director and writer The Right HonourableThe Lady GardinerBornViolette Muriel Baker(1905-09-22)22 September 1905New Malden, Surrey, England, UKDied18 May 1991(1991-05-18) (aged 85)Hendon, London, England, UKOccupation(s)Director, writer, screenwriterSpousesSydney Box (1935–1969; divorced)Gerald Gardiner, Baron Gardiner (1970–1990; his death)Children1 daughter Violette Muriel Box, Baroness Gardiner, (22 September 1905 – 18 May 1991) was an English screenwriter and direct...

 

 

Ecumenical and religious flag used to represent Christianity. This article is about the Christian Flag adopted by the United States Federal Council of Churches. For use of various Christian flags since antiquity, see History of Christian flags. Christian FlagUseBanner AdoptedSeptember 26, 1897; 126 years ago (1897-09-26) (unofficial)January 23, 1942; 82 years ago (1942-01-23) (official)DesignA white banner with a red Latin Cross charged upon a blue cantonDe...

 

 

Giardia Trofozoit Giardia, dilihat menggunakan SEMTaksonomiSuperdomainBiotaSuperkerajaanEukaryotaKerajaanProtozoaSubkerajaanEozoaInfrakerajaanExcavataFilumMetamonadaFilumFornicataOrdoDiplomonadidaFamiliHexamitidaeSubfamiliGiardiinaeGenusGiardia Tata namaSinonim taksonTemplat:Genus listSpesies Giardia agilis Giardia ardeae Giardia lamblia Giardia microti Giardia muris Giardia psittaci lbs Giardia (/dʒiːˈɑːrdiə/ atau /ˈdʒɑːrdiə/) adalah sebuah genus parasit protozoa flagellata anaer...

Ini adalah nama Korea; marganya adalah Yoon. Yoon Chan-youngYoon Chan-young in December 2019Lahir25 April 2001 (umur 23)Korea SelatanPendidikanUniversitas HanyangPekerjaanPemeranTahun aktif2013–sekarangAgenSnowball EntertainmentNama KoreaHangul윤찬영 Alih AksaraYun Chan-yeongMcCune–ReischauerYun Ch'an-yŏng Yoon Chan-young (lahir 25 April 2001[1]) adalah pemeran Korea Selatan. Ia memulai karirnya sebagai pemeran anak-anak[2] dan mendapatkan pengakuan yang lebi...

 

 

Memmo CarotenutoMemmo Carotenuto dalam Gli onorevoli (1963)Lahir(1908-08-23)23 Agustus 1908Roma, ItaliaMeninggal23 Desember 1980(1980-12-23) (umur 72)Roma, ItaliaPekerjaanPemeranTahun aktif1941–1980AnakBruno CarotenutoOrang tuaNello Carotenuto (bapak) Memmo Carotenuto (23 Agustus 1908 – 23 Desember 1980) adalah seorang pemeran asal Italia. Ia tampil dalam 125 film antara 1941 dan 1980.[1] Filmografi pilihan The Wedding Trip (1969) Assassination in Rome (19...

 

 

Rondissonecomune Rondissone – VedutaIl municipio LocalizzazioneStato Italia Regione Piemonte Città metropolitana Torino AmministrazioneSindacoAntonio Magnone (lista civica) dal 26-5-2019 TerritorioCoordinate45°14′48.39″N 7°57′55.53″E / 45.246775°N 7.965426°E45.246775; 7.965426 (Rondissone)Coordinate: 45°14′48.39″N 7°57′55.53″E / 45.246775°N 7.965426°E45.246775; 7.965426 (Rondissone) Altitudine211 m&...

Left to right (standing): Phần Đinh Hủy (Hồng Việt), René Defourneaux, Hồ Chí Minh, Allison K. Thomas, Võ Nguyên Giáp, Henry Prunier, Đàm Quang Trung, Nguyễn Quý, and Paul Hoagland. Front row (kneeling): Lawrence Vogt, Aaron Squires, Thái Bạch (Thái Bá Chi) . The OSS Deer Team was established by the United States Office of Strategic Services on May 16, 1945 to attack and intercept materials on the railroad from Hanoi in central Vietnam to Lạng Sơn in northeast Vi...

 

 

Asado on an open pit This is a list of barbecue dishes, comprising barbecued dishes and foods, along with those that are often barbecued. Barbecue foods This is a dynamic list and may never be able to satisfy particular standards for completeness. You can help by adding missing items with reliable sources. Marinated barbecue chicken being cooked on a barbecue grill Kai yang at a street market in Thailand Chicken kebabs being barbecued Barbecue spare ribs Spanferkel, a version of suckling pig...

 

 

Ritratto di Luca Pacioli (1495), attribuito a Jacopo de' Barbari, museo nazionale di Capodimonte Fra Luca Bartolomeo de Pacioli, o anche Paciolo (Borgo Sansepolcro, 1445 circa – Borgo Sansepolcro, 19 giugno 1517), è stato un religioso, matematico ed economista italiano, autore della Summa de Arithmetica, Geometria, Proportioni et Proportionalita e della Divina Proportione. Egli è riconosciuto come il fondatore della ragioneria. Indice 1 Biografia 2 Le opere 3 Profilo culturale 4 Rapporti ...

1971 World Championship Tennis circuitRosewall won five titlesDetailsDuration9 February 1971 – 19 November 1971Edition4thTournaments21Achievements (singles)Most tournament titles Ken Rosewall (5)Most tournament finals Rod Laver (8)Prize money leader Rod Laver ($289,841)Points leader Rod Laver (87.25)← 1970 1972 → The 1971 World Championship Tennis circuit was one of the two rival professional male tennis circuits of 1971. It was organized by World Championship Tennis (WCT) and w...

 

 

Stadium in Eastbourne, England Priory LaneFull namePriory LaneLocationPriory Lane,Langney, Eastbourne East Sussex,BN23 7QHOwnerLangney Sports ClubCapacity4,151[1]Field size110 × 75 yardsConstructionBuilt1988Opened1988TenantsEastbourne Borough F.C. (1983-present)Langney Wanderers F.C. (2017-2021) Peter Fountain Stand River End Stand Scoreboard Plan of Priory Lane Priory Lane is an association football stadium located in Langney, an eastern suburb of Eastbourne, East Sussex, England. I...

 

 

Union Army infantry regiment This article includes a list of references, related reading, or external links, but its sources remain unclear because it lacks inline citations. Please help improve this article by introducing more precise citations. (December 2012) (Learn how and when to remove this message) 23rd Pennsylvania Volunteer InfantryPennsylvania flagActiveApril 18, 1861, to September 8, 1864Country United StatesAllegianceUnionBranchUnited States ArmyUnion ArmyTypeInfantryEngagements B...

French television channel network This article may be a rough translation from French. It may have been generated, in whole or in part, by a computer or by a translator without dual proficiency. Please help to enhance the translation. The original article is under français in the languages list. If you have just labeled this article as needing attention, please add{{subst:Needtrans|pg=Virgin 17 |language=French |comments= }} ~~~~to the bottom...

 

 

Гран-при Швеции 1974 годаангл. Texaco Grand Prix of Sweden Дата 9 июня 1974 года Место Швеция Трасса Андерсторп (4018 м) Дистанция 80 кругов, 321,440 км Погода Тепло, сухо Поул 1:24,758 (170,660 км/ч) Патрик ДепайеTyrrell-Ford Быстрый круг 1:27,262 (165,763 км/ч)72-й круг Патрик ДепайеTyrrell-Ford Подиум Победитель Дж�...