Muslimanska milicija Sandžaka

Muslimanska milicija Sandžaka
Muslimanska milicija je nosila simbol polumeseca i zvezde[1]
Postojanje1941—1943.
Komandanti
KomandantSulejman Pačariz
Komandant 2Husejin Rovčanin
Komandant 3Hasan Zvizdić
Komandant 4Ćazim Sijarić

Muslimanska milicija Sandžaka je bila narodna vojna formacija formirana tokom Drugog svetskog rata na okupiranoj teriroriji Srbije, Crne Gore i Bosne, sastavljena uglavnom od muslimanskog stanovništva. Muslimanska milicija Sandžaka se osnuje kao garant zaštite muslimanskog civilnog stanovništva od napada četničkih zločinačkih jedinica i čuvanja od otimačine zemlje muslimanima na prostoru Srbije i Crne Gore gdje su muslimani živjeli kao većina.

Istorija

Dolaskom vlasti nacističke, Njemačke većina muslimana je bila prisiljena da opstane pod takvom vlašću i time samo privremeno organiziraju Muslimansku miliciju. Poznata imena Sulejman Pačariz i Husein Rovčanin i, uz njihovu uputstva, pristupili su organizovanju takozvane „muslimanske milicije". Narod muslimanski ih je prihvatio za komandante te milicije. Ove jedinice su od samog početka bile su orijentirane samo na sebe a poseban zadatak bio im je da doprinesu prvo svojem opstanku muslimanskom nakon toga da im se ne otima zemlja i da se sačuvaju od neprijateljskih napada kako stranih tako i domaćih. Bitna tačka je naravno i postizanje saradnje i mira između srpskog i muslimanskog(bošnjačkog) stanovništva u Sandžaku.

Pošto Njemačke jedinice nisu mogle da brane sve prostore na Balkanu one 2-gog. Oktobra 1941 godine napuštaju Novi Pazar i time se vrši incijativa da se formiraju muslimanske milicije kao jedinu sigurnost muslimanskog naroda.[2]

Iako se želi reći da je muslimanska milicija surađivala sa okupatorom, nije istina jer se muslimanska milicija i dalje formira samo kako bi se sačuvalo muslimansko stanovništvo od tadašnjih četničkih jedinica koje su koristile također prisustvo okupatora kako bi očistili muslimansko stanvoništvo na prostoru Srbije i Crne Gore.

Muslimanska milicija, je sa njemačkim jedinicama uspostavila vrlo prisnu saradnju kao strah od prijetnje četnika i njihovog udara na njih[3].

Кomandanti muslimanske milicije birali su iz svojih redova najsposobnije mlađe ljude i slali ih kod nemačkih trupa u Novi Pazar na vežbanje i podučavanje, a neki su posle toga upućivani na Istočni front, zajedno sa njemačkim jedinicama. Pačariz je od svojih najvernijih ljudi formirao takozvani leteći vod s kojim je išao od sela do sela, mobilisao, a mnogi imućni Muslimani su od njega kupili puške,koje je dobijao od njemaca,kako bi se štitili od četničkih napada i kako ne bi ostali ranjivi na napade od strane drugih vojnih jedinica koje su htjele da ih zbrišu.

Povezano

Reference

  1. Tucaković 1995: str. 301. ... mesecom i zvezdom, koji je doskora nosila zloglasna muslimanska milicija, od kojeje strepio,...
  2. https://www.academia.edu/106131670/A%C4%86IF_EF_HAD%C5%BDIAHMETOVI%C4%86_BLJUTA_VELIKAN_SAND%C5%BDAKA.+„Error: no |title= specified when using {{Cite web}}”. 
  3. https://islamskazajednica.ba/images/stories/GLASNIK/glasnik122007/muslimanskemilicijeubosniihercegovini1941.-1945.pdf.+„Error: no |title= specified when using {{Cite web}}”. 

Literatura

Azizi Ismet, "Sandžački Velikani", https://www.academia.edu/106131670/A%C4%86IF_EF_HAD%C5%BDIAHMETOVI%C4%86_BLJUTA_VELIKAN_SAND%C5%BDAKA

Karović, Merisa , Prošlost-Sadašnjost, Budućnost, (muslimanskemilicijeubosniihercegovini1941.-1945.pdf, dostupno na:https://islamskazajednica.ba/images/stories/GLASNIK/glasnik122007/muslimanskemilicijeubosniihercegovini1941.-1945.pdf