Mareb je rijeka u Istočnoj Africi koja većim dijelom teče kao granična rijeka između Eritreje i Etiopije te potom prelazi u Sudan u čijem pijesku nestaje ne dospijevši do Nila.
Hidrografija
Rijeka izvire sjeverno od Amba Takara u središnjoj Eritreji, 80 km istočno od zaljeva Zula na Crvenom moru, potom teče na jug do granice Etiopije.[1] Zatim teče u pravcu zapada uz granicu Eritreje do pješčanih ravnica u blizini sudanskog grada Kasale gdje se rijeka gubi u pijesku ne doprijevši do Nila. Mareb gotovo presuši veći dio godine, ali za kišne sezone plavi lijevi dio obale (etiopski teritorij). Glavne pritoke Mareba su rijeka Obel s desne (eritrejske) strane, te rijeke Sarana, Balasa, Mai Šaveš i Engveja s lijeve (etiopske) strane.
Tok rijeke Mareb dijeli se na tri dijela:
- Prvi dio zvan Mareb, oko 175 km dužine od izvora na Planini Amba Takara na visini od 2042 m, do mjesta Arakebu. U ovom dijelu rijeka ima vode tokom cijele godine, iako ne osobito puno.
- Drugi dio (ovdje se rijeka zove Sona), oko 240 km toka kroz područje Kunama (Eritreja), u ovom dijelu rijeka povremeno presuši.
- Treći dio (ovdje se rijeka zove Gaš tj. al-Qash), završni tok rijeke kroz Sudanske ravnice u čijem pijesku sjeverno kod grada Kasale rijeka nestaje. U ovom dijelu rijeka ima vode samo od juna do septembra, za vrijeme kišne sezone na Etiopskoj visoravni.
Rijeka Mareb je i u povijesti bila granica između dvije zasebnih regija – Bahr Negash (tigrinja: Morsko kraljevstvo, zvano i Medri Bahri, dosl. Zemlja uz more) sjeverno od rijeke, te Tigraje južno od rijeke.[2]
Izvori
Literatura
- Guida dell'Africa Orientale C.T.I., Milano ed. 1938 (it)