Leshej (starogrčki: Λέσχευς) ili Lesho (Λέσχης) bio je polulegendarni starogrčki pesnik, kome se u antici ponekad pripisivalo autorstvo Male Ilijade, jedne od kikličkih epopeja.
Prema Pausaniji, otac mu se zvao Eshilin, a on sam bio je iz gradića Pire na Lezbu, koji se nalazio blizu Mitilene,[2] pa se stoga Leshej ponekad naziva i Mitilenjaninom ili Lezbljaninom. Prema tradiciji, vrhunac njegovog stvaralaštva padao je u vreme 18. olimpijade, tj. u period između 707. i 704. pne., no danas se uzima da je živeo u 7. veku pne.[4]
Mala Ilijada, koja se nije sačuvala, u četiri je pevanja obrađivala događaje koji su se desili nakon onih opisanih u Homerovoj Ilijadi te je počinjala sukobom Ajanta i Odiseja oko Ahilejevog oružja i završavala se, prema Proklu, unošenjem drvenog konja u Troju,[5] odnosno, prema Aristotelu, zauzećem grada.[6] Ta pesma, koja je počinjala stihom Ilij pevam i Dardaniju gde su lepi konji, u antici se pripisivala i drugim pesnicima: Homeru, Testoridu iz Fokeje, Kinetonu Spartancu i Diodoru iz Eritre.
Izneta je i pretpostavka da Leshej nije nikada postojao i da su ga izmislili rodoljubivi Lezbljani u 4. veku pne. kao protivtežu jonskoj tvrdnji da je Malu Ilijadu napisao Testorid Fokejanin; u prilog toj pretpostavci ide činjenica da bi Helanik sa Lezbosa svakako spomenuo Leshejevo autorstvo te pesme da je ta tvrdnja imala ikakvog osnova.[8] Umesto toga, kako se navodi u jednoj sholiji uz Euripidove Trojanke (stih 821), Helanik je autorom Male Ilijade držao Kinetona Spartanca.[9]
Reference
- ↑ Pausanija, Opis Helade, X, 25, 5.
- ↑ Zora Đorđević, komentar uz Pausanijin Opis Helade, X, 25, nap. 9, str. 467 (Matica srpska, Beograd, 1994).
- ↑ Fotije, Biblioteka, 239 (str. 348).
- ↑ Aristotel, Poetika, 1459b16.
- ↑ J. G. Frazer, Pausanias's Description of Greece, vol. 5, Cambridge University Press, 1898, str. 363.
- ↑ Sir Richard Claverhouse Jebb, Sophocles: The Plays and Fragments with Critical Notes, Commentary and Translation in English Prose, Cambridge University Press, 1932, str. xiii, nap. 1.
Literatura