Konklava

Pogled na Sikstinsku kapelu u Vatikanu.

Konklava je vijeće kardinala koje se sastaje radi izbora pape. Pojam označava i zatvorene prostorije u kojima se vrši taj izbor. Riječ dolazi od latinskog conclave, sobe koja se može zaključati.

Izbori pape kroz povijest

Za razliku od svih ostalih papa, prvi papa Sveti Petar je navodno bio izabran od samog Isusa Krista da predvodi crkvu. Prema nekim povjesničarima, Sveti Petar je bio i taj koji je utemeljio i kršćansko vijeće grada Rima u koji je ulazilo 24 svećenika i đakona. To vijeće je izabrala i Petrovog nasljednika – Lino (67. – 79.). Petar je završio kao žrtva Neronovih progona kršćana 67. godine. U njegovu čast, nitko od papa se nije nazvao po Petru.

Prema nekim zapisima, prve su pape, sve do pape Bonifacija II. (530. – 532.), birali sami svoje nasljednike. U početku se nisu birale vođe čitave Crkve, već samo rimski biskup koji je bio biran samo iz redova svećenika i vjernika Rima. To je bio običaj sve dok rimski car Konstantin I. Veliki nije priznao kršćanstvo kao glavnu religiju Rimskog Carstva. Otada se i carevi počinju miješati u izbor pape. Najpoznatiji slučaj je izbor pape Bonifacija I. 418. godine. Nakon raspada zapadnog Rimskog Carstva, najsnažniji vladar tog razdoblja je bio Teodorik Veliki koji je utjecao na izbor pape. Nakon slabljenja moći Ostrogota, utjecaj u izboru pape je imao Carigrad. Bizantski su carevi sebi pridržali pravo potvrde izabranog pape. Taj način izbora se održao sve do pape Benedikta II. (684. – 685.), iako su i kasnije, u srednjem vijeku, moćni vladari u mnogome utjecali na izbor ili čak postavljali pape. Tako je, primjerice, Karlo Veliki postavio papu Hadrijana I.. (772. – 795.)

Papa Bonifacije III.. (607.) uvodi pravilo da se izbornici se smiju sastati za izbor novog pape tek tri dana nakon pokopa starog pape. A na sinodu 769. godine je izglasano da papa može biti samo svećenik ili đakon, a laicima je zabranjeno sudjelovanje u izboru. To pravilo je uzrokovalo veliko negodovanje pa je papa Nikola I. (857. – 867.) 862. godine vratio pravo sudjelovanja u izboru rimskim patricijima.

Za najveću promjenu u načinu izbora pape tog razdoblja zaslužan je papa Nikola II.. (1058. – 1061.), koji je odredio da se prilikom izbora novog pape kardinali moraju najprije odlučiti o mogućim kandidatima. On je donio odluku da se izbori mogu održati bilo gdje, ukoliko to nije moguće u Rimu.

Na 10. ekumenskom sinodu 1139. godine, za cjelokupni izbor pape ovlašteni su isključivo kardinali, a tijekom pontifikata pape Aleksandra III. je odlučeno da se novi papa bira dvotrećinskom većinom. Zbog toga, što kardinali nisu mogli postići dvotrećinsku većinu, Crkva u 13. stoljeću je bila dvije godine i devet mjeseci bez pape. Kako se to više ne bi dogodilo, na sinodu u Lyonu je odlučeno da se izbornici moraju sresti nakon deset dana od smrti prethodnog pape i to u gradu gdje je ovaj umro. Osim toga odlučeno je da kardinali ne smiju imati dodira s vanjskim svijetom tijekom izbora pape. Te odluke se smatraju i začetkom konklave, tj. praksom da se kardinali izbornici do izbora zaključavaju u zgradu u kojoj se provodi izbor.

Tijekom raznih i mnogobrojnih pontifikata u povijesti Crkve, bilo je u izboru pape mnogo promjena pravila izbora. Međutim, posljednje veće promjene je donio papa Ivan Pavao II. U važećoj Konstituciji »Universi dominici gregis« iz 1996. godine pravo izbora pape pripada Kardinalskom zboru, izuzimajući one kardinale koji na dan smrti pape navršavaju 80. godinu. Maksimalni broj kardinala izbornika ne smije preći 120. Izričito je zabranjeno biranje pape od nekog drugog crkvenog dostojanstva, laika, članova općeg sabora ili biskupske sinode. Nitko od kardinala ne može biti isključen iz izbora. Kardinali koji su se odrekli kardinalskog dostojanstva ili koji su kanonski uklonjeni, nemaju izborno pravo niti pravo izbora. Svi kardinali izbornici su dužni sudjelovati na izboru, što se objašnjava obećanjem poslušnosti. Kardinale izbornike saziva dekan Kardinalskog zbora. Samo bolest ili neka druga teška zapreka prihvaćena od Kardinalskog zbora može se prihvatiti kao oprost za nesudjelovanje na izboru pape. Prema toj konstituciji poslije 30. kruga, ukoliko i dalje ne bi postojala dvotrećinska većina, dovoljna je bila samo natpolovična većina za izbor pape. Međutim, ovu odredbu je ukinuo papa Benedikt XVI. 2007. godine.

Konklave su zatvorene za druge, a svi kardinali izbornici od početka konklave do imenovanja novog pape su smješteni u »Domus sanctae Marthae« (Domu svete Marte). Sam čin glasovanje se isključivo izvodi u Sikstinskoj kapeli, koja se nalazi pod vlašću kardinala komornika. Kardinalima izbornicima se pridružuju i druge osobe koje im pomažu:

  • tajnik Zbora kardinala,
  • ravnatelj papinskih liturgijskih slavlja s dvojicom ceremonijara,
  • dva redovnika dodijeljena papinskoj sakristiji,
  • klerik izabran od dekana Kardinalskog zbora koji mu pomaže u službi,
  • nekoliko redovnika različitih jezika za slavlje sakramenata pokore,
  • dva liječnika i
  • određeni broj osoba zaduženih za posluživanje.

Svi oni moraju položiti prisegu čuvanja tajne o podacima s kojim su upoznati.

Smrt i čin izbora pape (Sede vacante)

Papina smrt se potvrđuje tako što dekan Kardinalskog zbora, koji ujedno ima ulogu i prelaznog pape, tri puta zlatnim čekićem udari glavu umrlog pape pozivajući ga njegovim krsnim imenom. Liječnik može ali i ne mora prethodno utvrditi smrt. Onda dekan skida Ribarov prsten s desne ruke i lomi ga u dva dijela u prisutnosti kardinala. Žig pokojnog pape se uništava, čime se spriječava moguća zloupotreba, a papinska se rezidencija zatvara i pečati žigom. Tijelo pape se u vremenu od četvrtog do šestog dana po smrti, stavlja u kriptu crkve Sv. Petra. Jedini službenik koji zadržava svoju službu od smrti pape do izbora novoga jest kardinal kamerlengo.

Nakon obreda pokopa i nakon što je sve na općim i posebnim sjednicama kardinala pripravljeno za konklavu, kardinali izbornici skupit će se, na određeni dan, ne prije 14. a ni poslije 20. dana nakon smrti, ako je moguće u jutarnji sat, u crkvi Sv. Petra na euharistijskom slavlju. Istog dana poslijepodne, u određeni sat, kardinali izbornici skupljaju se u kapeli Sv. Pavla u Apostolskoj palači iz koje će poći, u svečanoj procesiji, do Sikstinske kapele. Kad kardinali izbornici dođu u kapelu, u prisutnosti svih onih koji čine svečanu procesiju, moraju dati prisegu da će čuvati sve što je određeno Konstitucijom. Prisegu tada glasno čita kardinal dekan, a na kraju svaki od kardinala izbornika, dodirujući sv. Evanđelje, izgovara obrazac naznačen u Konstituciji. Nakon prisege svi članovi svečane procesije moraju napustiti Sikstinsku kapelu. U kapeli ostaje ravnatelj liturgijskih slavlja i svećenik koji je u pripremnoj fazi određen da održi meditaciju o zadaći što je kardinali izbornici imaju za opće dobro Crkve. Nakon održane meditacije izlaze i oni iz kapele, kardinali izbornici izgovaraju molitvu i slušaju kardinala dekana koji ih pita postoje li još neka pitanja koja treba razjasniti ili se može pristupiti izboru.

Važeća Konstitucija »Universi dominici gregis« iz 1996. godine, zabranjuje kupovanje ili obećanje glasova. Isključuje se također mogućnost urgiranja izvan konklava bilo kojeg subjekta. Svi kardinali moraju se suzdržati od pogađanja, dogovora, obećanja, obvezivanja bilo koje vrste, isto se tako zabranjuju sastanci sa željom izbora. Ipak se ne zabranjuje za vrijeme prazne Apostolske Stolice razmjena mišljenja oko izbora.

Jedini način izbora novog pape je pismenim tajnim glasovanjem. Ranije se glasovanje vršilo nagodbom ili glasnim odobravanjem, ali je to važećom Konstitucijom »Universi dominici gregis« iz 1996. godine ukinuto. Postoji izreka, koja je do izbora pape Benedikta XVI. i vrijedila : »Tko ulazi u konklavu kao papa, izlazi kao kardinal!«, jer nikada do sada predpostavljeni favoriti nisu bili izabrani za papu. Za izbor novog pape je potrebna dvotrećinska većina. Glasovanje se vrši u tri stupnja:

  • Prvi stupanj glasovanja – priprema i podjela glasačkih listića i izbor među kardinalima izbornicima tri brojitelja (infirmara) i tri kontrolora. Glasački listić je pravokutnog oblika, na gornjoj polovici mora biti napisano: »Eligo in summum pontificem« (Za vrhovnog svećenika biram), a na donjoj polovici ostavljeno je mjesto za ime. Ime mora biti tajno i jasno napisano. Za vrijeme pisanja imena kardinali izbornici moraju biti sami u Sikstinskoj kapeli, a posljednji kardinal izbornik iz reda đakona morat će zatvoriti i otvoriti vrata svaki put kad bude potrebno.
  • Drugi stupanj glasovanja - Glasački listići se stavljaju u glasačku kutiju i broje se. Svaki od kardinala izbornika, redom prvenstva, nakon što su napisali ime, presaviju listić, držeći ga vidljivo u ruci i nose ga na oltar. Kad dođe do oltara, izgovori obrazac prisege predviđen u Konstituciji za predaju glasačkog listića. Kardinal izbornik ostavi listić u kutiji, poklekne pred oltarom i vrati se na svoje mjesto. Ako je koji od kardinala izbornika bolestan i nalazi se u sobi Doma sv. Marte, tri kardinala »infirmara« idu k njemu s praznom kutijom da izvrši svoje pravo. Kada svi kardinali ostave listiće, prvi kardinal brojitelj promiješa više puta listiće, a treći kardinal brojitelj prebroji listiće. Ako broj listića ne odgovara broju izbornika, listiće treba spaliti i odmah ponoviti glasovanje; ako pak broj listića odgovara broju izbornika, slijedi otvaranje listića. Glasačke listiće otvaraju kardinali brojitelji. Kardinal brojitelj nakon što glasno pročita ime biranog probuši iglom listić na mjestu gdje se nalazi riječ »eligo« (biram), stavi na konac te sve poveže čvorom.
  • Treći stupanj glasovanja - brojanje glasova, kontrola glasova i spaljivanje listića. Kardinali brojitelji imaju zadaću zbrajanja glasova. Ako nitko nije dobio dvije trećine glasova nema izbora, listići se spaljuju a iz dimnjaka Sikstinske kapele kulja crni dim, ako je netko dobio dvije trećine glasova ostvaren je valjani kanonski izbor. U oba slučaja, bilo da je rimski prvosvećenik izabran ili nije, kardinali kontrolori moraju prekontrolirati je li sve dobro učinjeno. Nakon kontrole, prije nego što kardinali izbornici napuste Sikstinsku kapelu, svi se listići moraju spaliti. Na kraju svakog glasovanja kardinal komornik sastavit će zapisnik o glasovanju koji će biti predan novome rimskom prvosvećeniku, a čuvat će se zapečaćen u arhivu. Ako nakon tri dana nema rezultata izbora, dolazi do prekida glasovanja najviše na jedan dan koji je posvećen molitvi, sastancima, duhovnoj obnovi na kojoj nagovor drži prvi kardinal iz reda đakona. Ukoliko nakon sljedećih sedam glasovanja nema rezultata, slijedi dan odmora a nagovor drži prvi kardinal iz reda prezbitera. Ako i u trećoj seriji od sedam glasovanja nema rezultata, slijedi dan odmora a nagovor drži prvi kardinal iz reda biskupa.

Kad osoba bude kanonski izabrana, dekan Kardinalskog zbora u ime cijelog izbornog zbora traži od izabranog pristanak riječima: »Prihvaćaš li kanonski izbor za vrhovnog svećenika?« Ako izabrani prihvaća, pita ga: »Kako želiš biti zvan?« Pape biraju sami svoje ime po ugledu na nekog papu iz prošlosti koji je po njima učinio neku dobru stvar. Novi papa Benedikt XVI. je izabrao svoje ime po uzoru na papu Benedikta XV. Prihvaćanjem izabrani postaje rimski prvosvećenik, tj. Petrov nasljednik, pastir Opće Crkve, biskup Rimske Crkve, glava Biskupskog zbora te stječe opću, redovitu, vrhovnu, neovisnu, potpunu, neposrednu vlast u općoj Crkvi. Ako izabrani nije biskup, treba biti zaređen što prije za biskupa. Poslije izbora novog pape iz Sikstinske kapele iz dimnjaka se pojavljuje bijeli dim što je oznaka da je papa izabran. Objava izbora novog pape se od Ivana Pavla II. označava i zvonima crkve Sv. Petra. Prvi od kardinala iz reda đakona navijesti ime novoizabranog riječima na latinskom Annuntio vobis gaudium magnum! Habemus Papam! (na hrvatskom: Obznanjujem veliku radost! Imamo papu!)

Do 1978. godine, nakon izbora pape, vršila se procesija nošenja novoizabranog pape na počasnom prijestolu (nosiljci) sedia gestatoria do crkve Sv. Petra, gdje je vršeno krunjenje tijarom i gdje bi papa izrekao svoj prvi blagoslov, poznati Urbi et orbi (lat. gradu i svijetu). Poslije toga bi uslijedilo paljenje baklje koja bi zasjala i onda se naglo ugasila uz proglašavanje Sic transit gloria mundi (tako prolazi slava svijeta). Papa bi nakon toga trebao položiti prisegu, koju su posljednja trojica odbili.

Ustoličenje pape se vrši u pravilu na prvu nedelju nakon izbora. Benedikt XVI. izmijenio je i obred poslušnosti. Do sada su kardinali kleknuli pred novog papu i položili zakletvu vjernosti. Novi je papa na njihovo mjesto izabrao 12 osoba raznih staleža, kao 12 apostola. Među njima je po jedan svećenik, jedan bračni par, dvoje krizmanika, dvoje mladih. Svi su oni prisegli u ime čovječanstva vjernost Papi.

Read other articles:

Judas Amir Wali Kota Palopo Ke-2Masa jabatan26 September 2018 – 26 September 2023PresidenJoko WidodoGubernurNurdin Abdullah Andi Sudirman Sulaiman Bahtiar Baharuddin (Pj.)WakilRahmat Masri Bandaso PendahuluAndi Arwien Azis (Pj.)PenggantiAsrul Sani (Pj.)Masa jabatan6 Juli 2013 – 6 Juli 2018PresidenSusilo Bambang YudhoyonoJoko WidodoGubernurSyahrul Yasin Limpo Soni Sumarsono (Pj.)WakilAkhmad Syarifuddin PendahuluPatedungi Andi TenriadjengPenggantiAndi Arwien Azis (Pj.)...

 

NaskahUncial 012Halaman pertama kodeks dengan kekosongan (lacunae) pada Roma 1:1-4Halaman pertama kodeks dengan kekosongan (lacunae) pada Roma 1:1-4NamaBoernerianusTandaGpTeksSurat-surat PaulusWaktu850-900Aksarabahasa Yunani/Latin diglotDitemukanAbbey of St. Gall, SwitzerlandKini diSaxon State Library DresdenKutipanA. Reichardt, Der Codex Boernerianus. Der Briefe des Apostels Paulus, Verlag von Karl W. Hiersemann, Leipzig 1909.Ukuran25 x 18 cmJenisteks WesternKategoriIIICatatanpuisi baha...

 

Yale University PressPerusahaan indukUniversitas YaleDidirikan1908PendiriGeorge Parmly DayNegara asalAmerika SerikatKantor pusatNew Haven, ConnecticutDistribusiTriLiteral (Amerika Serikat)John Wiley & Sons (internasional)[1][2]Topik nonfiksiBermacam-macamGenre fiksiPuisi, Sastra dalam terjemahanSitus resmiyalebooks.yale.edu Yale University Press adalah pers universitas yang terkait dengan Universitas Yale. Didirikan pada tahun 1908 oleh George Parmly Day,[3] dan me...

Dardji DarmodihardjoLahir(1920-03-05)5 Maret 1920Blora, Jawa TengahMeninggal1 Maret 2014(2014-03-01) (umur 93)Jakarta, IndonesiaPengabdianIndonesiaDinas/cabang TNI Angkatan DaratPangkat Brigadir Jenderal TNINRP10121KesatuanKehakiman (CKH) Prof. Darji Darmodihardjo (5 Maret 1920 – 1 Maret 2014) merupakan mantan Rektor Universitas Brawijaya (1973-1979). Sarjana hukum alumni Fakultas Hukum dan Pengetahuan Masyarakat Universita Brawijaya yang berpangkat Kolonel TNI AD ini, sa...

 

Species of bat Gould's long-eared bat Conservation status Least Concern  (IUCN 3.1)[1] Scientific classification Domain: Eukaryota Kingdom: Animalia Phylum: Chordata Class: Mammalia Order: Chiroptera Family: Vespertilionidae Genus: Nyctophilus Species: N. gouldi Binomial name Nyctophilus gouldiTomes, 1858.[2] Gould's long-eared bat (Nyctophilus gouldi) is a microbat found in southern regions of Australia. It occurs in eastern Australia, from Queensland to Victoria, a...

 

Untuk trilogi novel, lihat K. J. Parker. The FencerPoster filmNama lainJudul asliMiekkailija, Vehkleja SutradaraKlaus HäröProduser Kaarle Aho Kai Nordberg Ditulis olehAnna HeinämaaPemeran Märt Avandi Ursula Ratasepp Hendrik Toompere Penata musikGert Wilden JrSinematograferTuomo HutriPenyunting Ueli Christen Tambet Tasuja Tanggal rilis 13 Maret 2015 (2015-03-13) Durasi98 menit[1]Negara Estonia Finlandia Jerman Bahasa Estonia Rusia Anggaran€2 juta The Fencer (baha...

مبادرة لا لقهر النساء البلد السودان[1]  المقر الرئيسي  السودان تاريخ التأسيس 2009[2] الوضع القانوني المراقبة والدعوة والمساعدة القانونية[2] الاهتمامات حقوق الإنسان تعديل مصدري - تعديل   مبادرة لا لقهر النساء[3][4] هي مجموعة سودانية ناشطة في مجال حقوق...

 

Various forms of resistance conducted by Jews against Nazi occupation regimes Jewish resistanceMembers of the United Partisan Organization, active in the Vilna Ghetto during World War IIThe Warsaw Ghetto Uprising launched as the final act of defiance against the Holocaust in occupied PolandJewish resistance under the Nazi ruleOrganizations AK AOB Bund FPO GL PKB ŻOB ŻZW Uprisings Ghetto uprisings Białystok Częstochowa Sobibór Treblinka Warsaw Part of a series onAnti-fascism InterwarEthio...

 

Hati Kudus Yesus. Bagian dari seri Gereja Katolik tentangDevosi kepada YesusKristus Pantokrator Devosi Lima Luka Suci Hati Kudus Yesus Wajah Kudus Yesus Kerahiman Ilahi Adorasi Ekaristi Nama Yesus Yang Tersuci Waktu Suci Tindakan Reparasi kepada Yesus Jalan Salib Darah Kristus Kanak-kanak Yesus dari Praha Doa Anima Christi Luka di Bahu Yesus Persembahan harian pagi Doa konsekrasi Tindakan konsekrasi Engkaulah Kristus Doa Vianney Doa Perboyre Doa Montfort Doa Salib  Portal Katoliklbs ...

Building in Belgrade, Serbia This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Western City Gate – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (September 2014) (Learn how and when to remove this message) Western City GateGenex TowerЗападна капија БеоградаZapadna kapija BeogradaWestern City...

 

Artikel ini perlu dikembangkan agar dapat memenuhi kriteria sebagai entri Wikipedia.Bantulah untuk mengembangkan artikel ini. Jika tidak dikembangkan, artikel ini akan dihapus. Artikel ini tidak memiliki referensi atau sumber tepercaya sehingga isinya tidak bisa dipastikan. Tolong bantu perbaiki artikel ini dengan menambahkan referensi yang layak. Tulisan tanpa sumber dapat dipertanyakan dan dihapus sewaktu-waktu.Cari sumber: Gunung Dingjun – berita · surat kabar ...

 

ماكس بورن (بالإنجليزية: Max Born)‏    معلومات شخصية الميلاد 11 ديسمبر 1882 [1][2][3][4]  فروتسواف[5][6][7]  الوفاة 5 يناير 1970 (87 سنة) [1][8][2][3][4]  غوتينغن[9][10]  الإقامة غوتينغنإدنبرةفروتسوافكامبريدجباد بيرمونت  مواط...

Commentaries on the Pāli Canon Part of a series onTheravāda Buddhism Countries Bangladesh Cambodia China India Laos Myanmar Nepal Sri Lanka Thailand Vietnam Western world Texts Pāli Tipiṭaka Paracanonical texts Commentaries Sub-commentaries Vimuttimagga Visuddhimagga Abhidhammavatara Abhidhammattha-sangaha Yogāvacara's manual History Pre-sectarian Buddhism Early schools Sthaviras Buddhist councils Vibhajjavada Mahāvihāra Dipavamsa Mahavamsa Pali Text Society Schools Buddhist modernism...

 

This article may rely excessively on sources too closely associated with the subject, potentially preventing the article from being verifiable and neutral. Please help improve it by replacing them with more appropriate citations to reliable, independent, third-party sources. (June 2022) (Learn how and when to remove this message) Law enforcement agency Department of Youth ServicesAbbreviationDYSJurisdictional structureOperations jurisdictionOhioWebsitewww.dys.ohio.gov The Ohio Department of Y...

 

  هذه المقالة عن مدينة النبطية عاصمة محافظة النبطية في لبنان. لمعانٍ أخرى، طالع نبطية (توضيح). 33°22′00″N 35°29′00″E / 33.366666666667°N 35.483333333333°E / 33.366666666667; 35.483333333333 النبطية تقسيم إداري البلد لبنان  [1] عاصمة لـ محافظة النبطيةقضاء النبطية  التقسيم الأعلى قضاء ...

В Википедии есть статьи о других людях с фамилией Абердин.В Википедии есть статьи о других людях с похожими именами, см. Гордон и Гордон, Джордж. Джордж Гамильтон-Гордонангл. George Hamilton-Gordon, 4th Earl of Aberdeen премьер-министр Великобритании 19 декабря 1852 — 30 января 1855 Монарх Ко...

 

Questa voce sull'argomento film drammatici è solo un abbozzo. Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia. LeoneraMartina Gusmán in una scena del filmTitolo originaleLeonera Lingua originalespagnolo Paese di produzioneArgentina, Corea del Sud, Brasile, Spagna Anno2008 Durata113 min Rapporto2,35:1 Generedrammatico RegiaPablo Trapero SoggettoPablo Trapero SceneggiaturaPablo Trapero, Martín Mauregui, Santiago Mitre, Alejandro Fadel ProduttorePablo Trapero,...

 

Canoeing at the2008 Summer OlympicsSlalomC-1menC-2menK-1menwomenSprintC-1 500 mmenC-1 1000 mmenC-2 500 mmenC-2 1000 mmenK-1 500 mmenwomenK-1 1000 mmenK-2 500 mmenwomenK-2 1000 mmenK-4 500 mwomenK-4 1000 mmenvte The women's K-4 500 metres competition in canoeing at the 2008 Summer Olympics took place at the Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park in Beijing between August 18 and 22. The K-4 event is raced in four-person kayaks. Competition consists of three rounds: the heats, the semifinals, and ...

Pemilihan umum federal Jerman Barat 19691965197228 September 1969 (1969-09-28)[1]Seluruh 518 kursi di Bundestag260 kursi untuk meraih status mayoritasKehadiran pemilih86.7% (suara layak)[2]Kandidat   Partai pertama Partai kedua Partai ketiga   Ketua Kurt Georg Kiesinger Willy Brandt Walter Scheel Partai CDU/CSU SPD FDP Ketua sejak 1967 (CDU) 1964 1968 Kursi sebelumnya 251 217 50 Kursi yang dimenangkan 250 237 31 Perubahan kursi 1 20 19 ...

 

Conductor and composer (1885–1973) For the physicist, see Otto Ernst Heinrich Klemperer. Otto KlempererKlemperer c. 1920BornOtto Nossan Klemperer(1885-05-14)14 May 1885Breslau, GermanyDied6 July 1973(1973-07-06) (aged 88)Zürich, SwitzerlandNationalityGerman(1885–1935; 1954–1973)American (1940–1954)Israeli(joint nationality, 1970–1973)Occupation(s)Conductor, composerSpouse Johanna Geisler ​ ​(m. 1919, died 1956)​ChildrenWerner and Lott...