Bunica je rijeka u južnom dijelu Bosne i Hercegovine, lijeva pritoka Bune.[1]
Izvor Bunice
Vrelo rijeke Bunice nalazi se kod Mostara, između mjesta Hodbina i Malog Polja. Rijeka Bunica duga je 6 km,[2]
Izvor je okružen je sivo-bijelim liticama visokim i do 200 m na kojima rastu usamljene biljne vrste. Voda izlazi iz vertikalnog kanala i stvara mirno jezerce modrozelene boje. Posljednjim istraživanjima utvrđena je dubina od 70 metara vertikalno, nakon čega počinje neistražena kosina. Smatra se da vrelo Bunice pripada grupi najdubljih izvora u Evropi.
Rijeka Zalomka teče kroz Nevesinjsko polje i ponire u mnogobrojnim ponorima od kojih je najveći u Biogradu, gdje je i najniže mjesto polja - 799 m n.v. S kapacitetom gutanja od 110 m3/s jedan je od najvećih ponora u dinarskom kršu. Direktno je povezan s izvorom Bunice (37 m n. v.), pa se ta silna razlika u visini ogleda u brzini tečenja podzemne vode koja iznosi do 33,67 cm/s, što je čini najbržim podzemnim tokom u dinarskom kršu.
Realizacijom projekta Gornji horizonti, graditi će se brana „Pošćenje“ visine 40 m, sa dužinom u kruni od 288 m, na oko 3 km uzvodno od ponora Biograd, nakon čega će se formirati akumulacija Nevesinje. Ovom branom će se vode Bune i Bunice prevesti u sliv Trebišnjice. U brani je predviđen temeljni ispust sa namjenom kontrolisanog ispuštanja voda ka vrelu Bunice.[3]
Izvori