Bulevar oslobođenja (često samo Bulevar) je bulevar u Novom Sadu, koji se prostire od Železničke stanice do Mosta slobode. Novosađani takođe koriste pojam „Bulevar“ da bi označili ne samo ovu ulicu, već i njenu širu okolinu, tako da ovaj naziv označava i neformalnu gradsku četvrt u Novom Sadu.
Položaj Bulevara
Bulevar oslobođenja se prostire između Bulevara Jaše Tomića i Železničke stanice na severu do Mosta slobode na jugu i dužine je oko 3 kilometra. Značajnije ulice sa kojima se Bulevar oslobođenja ukršta su: Bulevar Jaše Tomića, Bulevar kralja Petra I, Novosadskog sajma, Pavla Papa, Futoška, Jevrejska, Braće Ribnikar, Maksima Gorkog, Bulevar cara Lazara i Narodnog fronta.
Kao neformalna gradska četvrt, Bulevar obuhvata delove sledećih tradicionalnih gradskih četvrti: Banatića, Sajmišta, Rotkvarije, Grbavice, Starog Grada i Limana, odnosno delove mesnih zajednica „Omladinski pokret“, „Sava Kovačević“, „Narodni heroji“, „Žitni trg“, „Vera Pavlović“, „Prva vojvođanska brigada“, „Liman 3" i „Boško Buha“.
Istorija
Bulevar oslobođenja je sagrađen između 1962. i 1964. godine, a na prostoru gde se danas nalazi Bulevar ranije su se nalazile pretežno stare kuće (sam deo grada u kom se Bulevar oslobođenja nalazi počeo je da se razvija u 19. veku). Do 1991. godine Bulevar oslobođenja je nosio ime Bulevar 23. oktobra, u čast 23. oktobra 1944. godine, dana oslobođenja Novog Sada od okupacije u Drugom svetskom ratu odnosno dana ulaska u grad jedinica Novosadskog odreda i Sedme vojvođanske udarne brigade.
Karakteristike
Bulevar oslobođenja je danas najvažnija saobraćajna i poslovna ulica u Novom Sadu, a mnogi ga smatraju i glavnom ulicom u gradu, kao i neformalnim gradskim centrom. Iako se najvažnije političke, javne i kulturne ustanove Novog Sada nalaze u tradicionalnom gradskom centru poznatom kao Stari Grad, Bulevar prednjači sa poslovnim i zabavnim sadržajima. Na samom Bulevaru, kao i u njegovoj široj okolini, nalaze se moderne poslovne i stambene zgrade, a duž Bulevara su uređene i prostrane pešačke staze, biciklističke staze i drvoredi.
Privreda i poslovanje
Neki od važnijih privredno-poslovnih i javnih objekata (i subjekata) na Bulevaru su:
Železnička stanica (sama zgrada je na adresi Bulevar Jaše Tomića)
Međumesna autobuska stanica (sama zgrada je na adresi Bulevar Jaše Tomića)
Bulevar oslobođenja ima ukupno šest saobraćajnih traka, a na raskrsnicama sedam. Na severnom kraju Bulevara nalaze se Železnička stanica i Međugradska autobuska stanica. Samim Bulevarom ili ulicama sa kojima se Bulevar ukršta prolazi i većina autobuskih linija gradskog saobraćaja, što utiče na dobru povezanost Bulevara sa ostalim delovima grada.
Linije gradskog prevoza koje prolaze Bulevarom oslobođenja su:
Napomene: (1) Veternička rampa i Sajlovo su delom gradska, a delom prigradska naselja. • (2) Rimski Šančevi su delom gradsko, a delom prigradsko naselje. • (3) Petrovaradin i Sremska Kamenica su statistički posebna naselja, ali se smatraju delom užeg gradskog područja Novog Sada.